Zirk, care a urcat pe locul patru în clasamentul sezonului european, s-a apropiat de recordul Estoniei înot

Krygor Zirk a terminat pe locul cinci la proba de 400 m liber masculin în prima zi a etapei de înot MK, care a început la Shanghai, China.

Estonul, care a ajuns în finală cu un timp de 3:43.92 și s-a clasat pe locul șase în serii de dimineață, a reușit să-și îmbunătățească rezultatul în finală și a terminat pe locul cinci la general.

Rezultatul său de 3.41.16 în finală este al treilea cel mai bun timp din cariera lui Zirk. În clasamentul european pentru actualul sezon, estonianul a urcat pe locul patru.

„Foarte mulțumit de rezultat”, a spus Zirk, al cărui record personal a fost 3.40.95 în urmă cu trei ani, a spus după finală. „În comparație cu înotul preliminar de dimineață, știam că există o marjă în viteza de viraj și a fost accentuat mai mult în finală.”

Duncan Scott, multiplu medaliat la Jocurile Olimpice de la Paris, a câștigat finala într-un timp de 3:36.98. Campionul mondial Kieran Smith (3.38.44) a ocupat locul doi la această distanță, iar lituanianul Danas Rapsis (3.38.63) s-a clasat pe locul al treilea.

„Este un pic surprinzător că băieții de top înoată atât de repede la începutul sezonului”, a remarcat Zirk. „Privindu-mă din partea de sus a saltelei, sunt uimit că am înotat atât de repede. M-am concentrat doar pe antrenament timp de șase săptămâni și este bine să înfrunt următoarele câteva zile cu astfel de emoții pozitive.”

Sâmbătă dimineață, Zirk va participa la tururile preliminare ale probei de 200 m fluture iar seara, în finală, va lua startul la 1.500 m liber, unde va încerca să fie primul estonian care depășește marcajul de 15 minute. .