Wahome din Kenya a câștigat maratonul la atletism de fond

Kenyanul Julius Muriuki Wahumi a câștigat cea mai populară distanță (21 km) la Tartu Country Marathon desfășurat duminică. Wright Rataseb a fost învingător pe 42 km.

Wahome, care a terminat în 1:07.56, a fost urmat de Karel Husar (+0.07) și Roman Fusti (+4.14). „A fost prima dată când alergam la Elva și mi-a plăcut foarte mult cursul”, a explicat Wahome.

„Am stabilit un ritm bun la start, iar Julius și Fausti au rămas imediat puțin în urmă”, a adăugat Husar. „Speram să merg pe cont propriu, dar la kilometrul 12 Julius m-a prins și ne-am jucat cu șoarecele și pisica până la final”, a spus Husar.

În competiția feminină, Lise-Gret Arrow (1:20.27) a câștigat distanța de 21 km. Pe locul doi s-a clasat Curto Kola (+5,32), iar pe locul trei (+6,17) Evelyn Talz. „Cursul a fost foarte frumos și mi-a plăcut foarte mult și vremea a fost grozavă”, a comentat Aro, adăugând că a început de Ziua Mamei gândindu-se la victorie.

186 de alergători au participat la cea mai lungă distanță de 42 de kilometri. Wright Rattasip a luat victoria (2:37.47). Josep Tamimi a ocupat locul doi (+8.38) iar Henry Ross a ocupat locul trei (+12.12). La feminin, Collie Ciszasek a ocupat primul loc (3:17.50), locul doi a fost Liliane Guizar (+1.09), iar pe locul trei a fost Julia Rakitina (+6.11).

La Maratonul Muntele Tartu au participat 5.003 de alergători. Este posibil să participați la cursele virtuale până pe 19 mai.

Următorul eveniment din seria Tartu Marathon Classic este cel de-al 43-lea Tartu Rattaralli, care va avea loc pe 26 mai.