Urmărește mai jos: impulsul lui Harjo și rapid roșu ucide visul lui Wilco în Premier League – Soccernet.ee

Harju JK Laagri a terminat din nou pe primul loc în Premier League, învingând Tartu JK Welco cu 4:1 în deplasare, ștergând șansele realiste ale tartanilor de a se alătura competiției pentru un bilet în Premier League.

Harju, care le-a permis lui Viims să ocupe primul loc în runda precedentă, știa că, pentru a-l ține pe Welco în spate, nu trebuie să piardă departe de casă, deoarece tătarii se mutaseră în tabel cu opt puncte în spatele lui Harju. Însă jocul a avut un început șocant pentru Wilco, Ander Cech punând oaspeții în avantaj în minutul 12.

Câteva minute mai târziu, portarul Wilko, Marcus Ajarma, l-a oprit pe atacantul Harjo, Christian Kreis, în afara suprafeței de pedeapsă. Ajarma s-a accidentat în această situație și probabil ar fi trebuit să părăsească terenul oricum, dar arbitrul Jürgen Lorenz i-a arătat și un cartonaș roșu pentru blocarea unei șanse clare de gol, adică gazdele aveau zece oameni. Harjo a profitat rapid de superioritatea numerică și a marcat al doilea gol în minutul 21 – lovitura de cap a lui Andreas Kivatz dintr-o lovitură de colț în fața porții, care a respins în plasă un fundaș Wilco.

O licărire de speranță a apărut pentru Wilko până în minutul 65, când mingea a lovit mâna lui Andris Järvi în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar Lorenz a acordat o lovitură de pedeapsă, care a fost executată de Erki Mutus. Totuși, finalul meciului i-a revenit lui Harjo, Chris și Daniel Rudenko marcând scorul final 4:1.

Victoria îl mută pe Harjo înaintea lui Vimsi, în fruntea clasamentului, din nou cu un punct, dar Vimsi, care se deplasează sâmbătă la Tapasalo, poate recupera locul în fruntea locului. Wilco este încă pe locul trei în rândul cluburilor independente, dar cu cinci meciuri până la finalul sezonului, sunt deja la 11 puncte în spatele lui Harjo. Cel mai bun club independent din Premier League primește un bilet direct la Premier League pentru sezonul viitor. Al doilea cel mai bun merge la meciurile de transfer, unde adversarul este penultima echipă din Premier League.

READ  Lumile de box feminin: Pretty uimește capul de serie, Neto și Mango, de asemenea, în optimile de finală