Una dintre cele mai strălucitoare vedete ale sporturilor extreme a câștigat Finala BMX Simple Session | Sporturi extreme

După o pauză de peste 20 de ani, festivalul de sporturi extreme Simple Session, desfășurat încă o dată la Tartu, s-a încheiat cu finala BMX, unde americanul Garrett Reynolds a câștigat cea de-a cincea ediție.

Reynolds, în vârstă de 34 de ani, a primit primul său hit duminică FiinţăCu o diferență de 88,66 puncte, el și-a asigurat o victorie de 92 de puncte în turul doi. Japonezul Goji Mizugaki a ocupat locul doi, în timp ce americanul Matt Ray a ocupat locul trei.

Originar din New Jersey, Reynolds este o legendă nu numai în comunitatea BMX, ci și în lumea sporturilor extreme: cele 15 medalii de aur ale sale la . În total 19 BMX Street Anterior, a câștigat turneul în 2008, 2009, 2017 și 2018.

Înainte de competiție:

Sâmbătă a început cursa de calificare pentru BMX, dar australianul Alex Hyam a suferit o cădere puternică pe pantă și a fost dus la spital. Competiția a fost anulată, iar organizatorul principal Risto Calmari a declarat că ceilalți concurenți au decis să continue calificările duminică.

„Sportivii care participă la mini sesiune sunt prieteni și un fel de comunitate, iar dacă unul dintre ei cade, ceilalți vor fi afectați. Prin urmare, împreună cu cicliștii, am decis, [laupäeval] — Nu continua, spuse Calmery.

Conform programului, restul competițiilor de BMX se vor desfășura începând cu ora 16, imediat după finala de patinaj. Finala tricicletelor va începe la ora 18:00.