Tinerii sportivi estonieni s-au întors din competiția majoră cu o medalie solidă la mixt

Atleții din Tallinn, care au câștigat 11 medalii la Jocurile Internaționale pentru Copii desfășurate la Leon, Mexic, au primit un ceremonial de bun venit la aeroport.

Înotătoarea Marie Randvalley, în vârstă de 15 ani, care a câștigat până la patru medalii de aur, a câștigat cele mai multe medalii în competiția interurbană. A ajuns pe podiumul de vârf la probele de 50 și 100 de metri liber și 50 și 100 de metri fluture.

Alți înotători au reușit și la Tallinn. Tristan Scott Hansalo a câștigat aurul la 50 m bras, Emily Barley Jarats a câștigat argint la 50 m liber, iar Ilya Hristsjov a câștigat bronz la 50 m liber și 200 m mixt.

La taekwondo, Svyatoslav Moskovtsev a fost încoronat câștigător al Jocurilor Internaționale pentru Copii la categoria -63 kg băieți, iar Aliya Lamdaghri a câștigat medalia de argint la categoria -49 kg fete. Între timp, Lambdagri, în vârstă de 13 ani, a fost cel mai tânăr sportiv din clasa sa de greutate.

Echipa de volei fete din Tallinn (Katarina Kaljula, Elise Ahgopera, Maria Hall, Mette Marjamai, Greten Sipp, Kira-Lina Lucas) s-a întors din Mexic cu medalia de argint.

Băieții de baschet 3×3 ai capitalei (Robert Kangor, Hugo Thiers, Hendrik Nyland, Ralf Cuiev) au terminat cea de-a 56-a ediție a Jocurilor Internaționale pentru Copii pe locul patru, iar tenismenii Lukas Raudkevi și Elizaveta Avrjanov au ajuns în turul doi.

„Emoțiile sunt puternice, iar medaliile se revarsă literalmente”, a spus Vivi Raudsepp, șeful delegației din Tallinn. „De fapt, aveam mai multe speranțe de a obține o medalie, pentru că baschetbalistii 3×3 au jucat meciuri foarte strânse, dar de data aceasta am terminat pe locul patru, atât sportivii, cât și comitetul de organizare a Jocurilor Internaționale pentru Copii de la Tallin. cu siguranță a câștigat.” Experiență valoroasă din Mexic.”

READ  Murray întoarce cronometrul în timp ce Răducanu îl învinge pe Stevens la debutul în campionat - Știri sportive, Firstpost

Jocurile Internaționale pentru Copii au loc din 1968 și implică tineri sportivi cu vârste cuprinse între 12 și 15 ani. Competiția, recunoscută de Comitetul Olimpic Internațional, este considerată una dintre cele mai importante probe de forță din această grupă de vârstă, deoarece Jocurile Olimpice oficiale de Tineret se desfășoară împotriva sportivilor cu vârsta cuprinsă între 15-18 ani.

3-8 anul viitor. Tallinn, care deține titlul de Capitală Europeană a Sportului, va găzdui Jocurile Internaționale pentru Copii în august anul viitor. Programul competiției include șapte sporturi: baschet 3×3, fotbal, volei pe plajă, judo, înot, scrimă și atletism. Aproape 1.000 de tineri sportivi din diverse orașe din lume sunt așteptați să vină la Tallinn.