Tinerii sportivi estonieni au început Cupa Mondială, iar Ott a ajuns în semifinale

Ott a marcat 11,69 în runda a șasea și a ajuns în semifinale. Al 14-lea rezultat a fost cel mai bun din calificări. Estonia va concura în prima semifinală a probei de 100 de metri feminin, care începe miercuri la ora 00:35, ora Estoniei. În acest sezon, Ott a dat rezultate bune în urmă cu doar o lună, a câștigat medalia de bronz la Campionatele Europene Under-18 și a obținut și cea mai bună notă pentru estoniene în acest sezon (11.44).

Aruncatorul de ciocane Manfred Manama a marcat 68,35 puncte în serii, dar, din păcate, nu a ajuns în top 12 în finală. Pentru aceasta, a trebuit să arunce mai mult de 69 de metri.

La heptatlonul fetelor s-au înscris în competiție două fete estoniene. Primul eveniment a fost proba de 110 m garduri, Emma Katrina Heine a marcat 15,13 secunde și Elsa Boe 14,28 secunde. La săritura în înălțime, Hine a depășit 1.60 și Poe 1.66. După două regiuni, Puu se află pe locul șapte cu 1.745 de puncte, iar Hein se află pe locul 16 cu 1.561 de puncte. În continuare, estoniene așteaptă aruncarea de putere, care începe miercuri, ora Estoniei, la 00:05.

Campionatele Mondiale de atletism sub 20 de ani se vor desfășura în perioada 27-31 august.