Taaniel Mehine a devenit campion mondial de juniori la disc golf și disc golf

Campionatul Mondial de Disc Golf pentru juniori, desfășurat în Statele Unite ale Americii, s-a încheiat sâmbătă seară, iar tânărul talent de disc golf eston, Taniel Mihain, a câștigat locul I la categoria de vârstă pentru jucătorii de până la 12 ani.

Mihin și-a menținut puternicul succes pe parcursul celor cinci zile de competiție, asigurându-i un loc în runda finală și terminând cu un scor de -43 (43 de lovituri mai jos) bar’I). A fost cu 14 lovituri înaintea vice-campionului Luke Sindall din Statele Unite. Un total de 66 de tineri jucători au concurat la categoria MJ12.

Mehen a câștigat și turneul de dublu cu tânărul american Luke Ferro la Campionatele Mondiale de juniori de săptămâna trecută, împărțind primul loc cu Judd Sweeney și Fenton Fanglan.

În plus, Mihin a demonstrat și acuratețea ochilor și a mâinii în competițiile de dexteritate desfășurate înainte de competiția principală, depășindu-și colegii la categoriile de aruncări mai lungi (123 de metri) și de precizie. În competiția de putt scurt sau aruncare scurtă, Mehen abia a terminat pe locul patru.

Mehen a concurat și anul trecut la Campionatele Mondiale de juniori și abia se afla pe locul doi, la doar o lovitură de victorie. La Campionatul Mondial de juniori au participat aproximativ 450 de tineri jucători din întreaga lume, inclusiv mulți jucători europeni. Mihain a fost singurul jucător eston din competiție.