S-a decis: puternica Spanie nici măcar nu a primit medaliile de bronz! – Soccernet.ee

Echipa națională feminină a Germaniei a câștigat medalii de bronz la Jocurile Olimpice când un meci decisiv împotriva Spaniei s-a încheiat cu 1-0. Golul care a decis meciul a venit dintr-o lovitură de pedeapsă.

Spania, campioana mondială și echipă clasată pe locul 1 în FIFA, a început Jocurile Olimpice în forță, dar odată cu trecerea timpului, situația a devenit mai incertă. Ei s-au calificat din sferturile de finală datorită penalty-urilor reușite, iar în semifinale Braziliei li sa permis să înscrie până la patru mingi împotriva lor. Apoi nu a contat prea mult că Salma Baraluelo a marcat din fericire de două ori în prima repriză.

Cu toate acestea, Spania a intrat ca favorită în meciul pentru medalia de bronz și a încercat să poarte această povară cu grijă. Mingea a fost controlată cu succes și Anne-Katrin Berger a fost lovită în mod repetat lângă poartă: Teresa Abillera și câștigătoarea Balonului de Aur, Aitana Bonmati, au lovit stâlpii porții, dar nu au găsit niciodată plasa.

Germania, în schimb, a acționat cu înțelepciune și a așteptat cu curaj marele lor moment: Kata Kohl, care a fugit din poartă, a evaluat greșit o pasă lungă și s-a ciocnit de Julia Guinn, provocând o lovitură de pedeapsă în minutul 63, specialista germană la penalty cu fond la Bayern Munchen nu a tresărit – De la 11 metri, a fost aproape de post cu forță!

Nu același lucru se poate spune despre Alexia Putellas, care a condus lumea prepeliței feminine înaintea lui Punmati, care a plecat foarte târziu – 90+8. minut! – A ratat o ocazie de la lovitura de pedeapsă. Spaniolul a tras mingea aproape la jumătatea porții, iar Berger, care deja arătase excelent în sferturile de finală, a fost la îndemână.

READ  În direct: România vs Germania - Calificări la Cupa Mondială | Sport Fotbalul german și știrile importante ale sportului mondial | DW

Germania a câștigat a patra medalie de bronz din istoria Jocurilor Olimpice. Aceasta a fost prima Olimpiada din Spania și vor intra în cărțile de istorie terminând pe locul patru.

Spania – Germania 0:1 (0:0)