Ronnie a făcut un sprint foarte bun în Germania și a terminat pe locul patru în cursa grupelor Ciclism

Ronnie a făcut un sprint foarte bun în Germania și a terminat pe locul patru în cursa grupelor  Ciclism

La cel de-al 36-lea LVM Saarland Trofeo Junior Cycling Tour din Germania, care face parte și din National Cup Series, membrii echipei de cicliști rutieri estoni, Ron Rooney și Oliver Mattek, au terminat pe locul șase și, respectiv, pe locul nouă în clasamentul general. .

În etapa a doua (130,4 km) de vineri, italianul Alessio Maganotti s-a impus (2:23.00) la finalul grupei mari. Mattek a fost pe locul 10, Rooney pe 11, Riku Tamipo pe 42, Richard Rundva (+4,25) pe 74, Henry Argus (+11,45) pe 86 și Arseni Laydinen (+11,45) pe 93.

Alo Jakin, antrenorul naționalei Estoniei, a declarat: „În comparație cu etapa de deschidere, astăzi a fost mai ușor, dar a fost puțin mai tensionat, pentru că drumurile erau înguste și coborârea rapidă”. „Au fost mai multe căderi din cauza ploii și asta la rândul său a făcut condițiile alunecoase. Personal, mă așteptam la un rezultat mai bun pentru că finisajul părea să ni se potrivească din punct de vedere al profilului, dar din păcate Ron a pierdut bicicleta lui Oliver la momentul potrivit și ei. amândoi au terminat Rico în prima grupă.

Sâmbătă, s-au parcurs două etape ale turului cu bicicleta. Dimineața era planificată o cursă de sprint de 9,8 kilometri, pe care norvegianul Felix Örn-Christoph a câștigat-o în 11 minute și 47 de secunde. Rooney (+0.22) s-a clasat pe locul șapte, Mattek (+0.29) pe locul 10, Tamibu (+0.52) pe locul 29, Rondva (+1.12) pe locul 59, Argus (+1.13) pe locul 61 și Leidenen (+2.22) pe locul 97.

Seara a început o cursă de grupe pe o distanță de 106,5 kilometri, care s-a încheiat cu un final de grup grozav. Maganotti a câștigat etapa a doua (2:17.19), iar Rooney a terminat pe locul patru.

READ  Speranta olimpica din 2024, Rena Barnat, a câștigat o medalie de bronz în etapa MK.

„Ron a întârziat puțin în cursă, dar în general a fost un rezultat foarte bun”, a spus Jakin. Printre alți estonieni, Tamipo s-a clasat pe locul 26, Mattek pe locul 27, Rundva pe locul 51, Leidenen (+9,10) pe locul 79 și Argus (+10,26) pe locul 80.

În rezumatul Velotoor, Rooney este pe locul 6 (+0.26), Matic pe locul 10 (+0.36), Tamibu pe locul 26 (+0.59), Rundva pe locul 71 (+18.35), Leydinen pe locul 81 (+36.09), Argos pe locul 83 (+41.52). ). Belgianul Jasper Schoofs ocupă primul loc.

„Vom încerca să atacăm cât mai mult posibil în etapa finală și ne vom pune toată puterea pe Ron la final”, a dezvăluit Jaqen tactica etapei finale. „Oliver ar trebui să încerce dacă condițiile sunt potrivite sau pur și simplu să creeze el însuși”.

Lungimea etapei finale este de 101,8 km.