Real și Mbappe nu au obținut nicio victorie în primul lor meci din ligă

Rodrigo a deschis scorul în minutul 13, pasând mingea în stâlpul din dreapta cu un șut frumos după o pasă din spate a lui Vinicius Junior.

Gazdele au egalat însă în minutul 53, când Vedat Muriqi a trimis mingea cu capul în plasă dintr-o lovitură de colț.

Ambele echipe au început apoi să caute golul victoriei și, deși Mallorca a căzut mai departe în apărare spre finalul jocului, ei au fost cei care au deschis ocazii mai bune în contraatac.

Cu toate acestea, nimeni altcineva nu a marcat și ambele echipe au câștigat un punct în tabel. În al șaptelea minut de prelungiri, Ferland Mendy a primit cartonaș roșu pentru săvârșirea unei greșeli stupide, în urma căreia poate rata mai mult de un meci.

Kylian Mbappe, care s-a alăturat în timpul verii, a jucat un meci complet pentru Real Madrid. Deși francezul nu a ajuns la țintă duminică, a marcat o singură dată pentru club. Mai exact, atacantul a debutat miercuri în meciul din Supercupa Europei cu Atalanta, marcând al doilea gol al echipei într-o victorie de 2:0.

Veșnica rivală a lui Real Madrid, FC Barcelona, ​​a început sâmbătă cu succes sezonul campionatului spaniol, învingând Valencia cu 2:1 în deplasare, Robert Lewandowski marcând ambele goluri pentru clubul catalan.

Real Valladolid, casa portarului naționalei Estoniei Karl Jakob Heena, va deschide sezonul luni seara, la ora opt seara, când îl găzduiește pe Espanyol.