Porzingis a revenit și Boston a început finala cu o victorie puternică asupra lui Dallas

Kristaps Porzingis, goliatul leton al celor de la Celtics, este accidentat de mai bine de o lună și nu a vrut să speculeze cum se va pregăti corpul său pentru seria finală. Dar a fost. Venind în joc în tranziție, a adunat 20 de puncte, 6 recuperări și 3 găleți în 21 de minute, contribuind efectiv la succes.

Vedeți cele mai importante momente ale lui Porzingis!

Jaylen Brown a fost cel mai bun marcator al Bostonului cu 22 de puncte. Jayson Tatum a adăugat 16 puncte, iar Derrick White a adăugat 15 puncte. Decalajul s-a redus rapid, ei au condus cu până la 29 de puncte în prima repriză.

„Am primit confirmarea că sunt într-o formă foarte bună. Nu sunt perfect, dar pot juca așa cum am jucat și pot contribui”, a spus Porzingis, citat de ESPN.

Tatum își amintește că în finala de acum doi ani s-a câștigat și meciul de deschidere, dar până la urmă s-a simțit cruzimea seriei lungi (2:4 cu Golden State Warriors).

Am putea adăuga că Dallas a început fiecare serie de playoff pe drum în acest an, pierzând meciul 1 atât cu Los Angeles Clippers, cât și cu Oklahoma City Thunder în primele runde.

Luka Doncic a marcat 30 de puncte, dar de data aceasta s-a limitat la un singur punct și întreaga echipă din Dallas a avut 9 pase decisive! Kyrie Irving, care a jucat anterior pentru Celtics, nu a reușit să marcheze mai mult de 12 puncte.

„Fie pierzi, fie câștigi. Să ne concentrăm pe următorul meci”, a spus sincer Doncic.

Celtics a câștigat ultima dată campionatul NBA în 2008, iar Mavericks în 2011.