Pe un avânt bun, Nadal a ajuns din nou în finală după doi ani de tenis

Douăzeci și doi de campion de Grand Slam Rafael Nadal și-a continuat campania de succes pe terenul de zgură la nivelul ATP 250 la Båstad, Suedia, unde l-a învins pe croatul Doj Agdjokovic în semifinale pentru a câștiga primul loc în finală de la Openul Francez de anul trecut.

Sand King Nadal (ATP 261), care este într-o formă bună în Suedia în această săptămână, a pierdut primele două jocuri de serviciu în primul set și a trebuit să se mulțumească cu o pierdere de 4:6. Cu toate acestea, în al doilea set, a spart imediat primul joc și apoi a luat avans cu 4-2 cu A break, ducând meciul la decisiv cu o victorie de 6-3.

În cel de-al treilea joc, Nadal, în vârstă de 38 de ani, a luat conducerea cu 3-0, dar apoi i-a permis lui Agdjokovic, în vârstă de 23 de ani (130 pe ATP) să egaleze meciul. Însă Nadal a întârziat în momentele decisive, transformând egalitatea într-un avantaj de 5-3 și a obținut apoi victoria cu 6-4 de la primul meci.

Nadal a spus: „A fost un meci foarte dificil, backhandul adversarului meu este unul dintre cele mai bune împotriva cărora am jucat vreodată”. „A avut multă încredere când a venit aici, dar am putut să-l rețin. Am găsit o modalitate de a supraviețui și de a ajunge în finală după mult timp. Aceasta este o veste foarte bună de care să fiu fericit.”

Pentru spaniol, care a suferit diverse accidentări, finala de duminică va fi prima de la Openul Franței din 2022, unde l-a învins pe Casper Ruud în trei seturi. „Este întotdeauna un sentiment bun să joci în finală”, a spus Nadal „S-au întâmplat multe în ultimii doi ani și încă îmi revin. Lucrurile nu au fost ușor, dar voi continua să lupt”.