nota | Mohaysem Kalju a închis robinetele pentru United și a arătat cine este regele Nome (fotografii!) – Soccernet.ee

nota |  Mohaysem Kalju a închis robinetele pentru United și a arătat cine este regele Nome (fotografii!) – Soccernet.ee

Al treilea derby Nõmme al sezonului a avut tot ceea ce face un derby corect, dar, din păcate, a existat o lipsă de echilibru sportiv. După ce a preluat conducerea în prima repriză, Nõmme Kalju a crescut mai sus în a doua repriză, lucru pentru care Nõmme United nu a avut niciun răspuns, pretinzând în cele din urmă o victorie solidă cu 4-0.

Prima repriză a fost competitivă, dar au lipsit ocazii. În martie și mai, United a reușit să revină de la Calju pentru a remiza și abia în minutul 21, Evans Partikievs, o nouă adăugire la Calju, a trimis o minge din exterior. Loviți puțin peste bară. Imediat, Kevin Matas și noul atacant al United Facundo Stefanazzi au jucat bine împreună la celălalt capăt al terenului, dar șutul italianului l-a deviat pe portarul Calju Henry Burke.

În minutul 33, golul de la deschidere a venit în mare parte datorită nivelului individual. Cu o întorsătură abil, Tam l-a lăsat în urmă pe fundașul United Aleksandar Kapitan-Bergman și a jucat o pasă ascuțită sub poartă, unde Pavel Marin a împins-o acasă – 0:1. A fost o pauză din această situație, pentru că niciunul dintre ei nu a avut șanse foarte bune.

Repriza a doua a continuat la fel. În minutul 56, Tam s-a prins foarte eficient de pasa pe jumătate ridicată a lui Marin și a marcat imediat pe turn, dar noul venit în Premier League Jorge Mathias Lagos, care îl înlocuise pe bolnavul Marko Mirica în poartă, a făcut o salvare bună. Cornerul care a urmat a provocat multă confuzie sub poarta lui United și în cele din urmă Marin – 0:2! Totuși, nu a marcat golul, pentru că Tam a fost ultimul care a atins mingea în fața porții și până la urmă golul a fost marcat pentru el.

Oficial, Pavel Marin are un gol în numele său, dar a fost și jucătorul cheie în nașterea altuia.  Foto: Katarina Bateson/jalgpall.ee

Kalju a controlat apoi meciul mai agresiv și a fost foarte aproape de golul trei în mai multe rânduri. În minutul 65, șutul lui Marin tocmai a zburat, iar în minutul 77, Tam a luat din nou mingea cu forță de la fundașii adversarilor, iar Kaspar Bauer a ajuns în cele din urmă la șut, dar încercarea sa a fost blocată de Steven Salmisto.

READ  Clubul de baschet din Lituania a declarat faliment la mijlocul sezonului de baschet

Dar după doar un minut, United nu a avut nicio șansă. Daniil Tarasenkov a jucat peste Salmisto pe aripa stângă și a pasat pe dedesubt, cu Lucas Serravalli trimițând frumos mingea acasă. Inițial, steagul arbitrului Silver Kivu a fost ridicat pentru a indica faptul că mingea a trecut linia de capăt înainte de centrarea lui Tarasenkov, dar VAR a investigat situația mult timp și, în cele din urmă, a ajuns la concluzia că nu a fost cazul – 0:3.

În minutul 87, al patrulea și ultimul cui a fost bătut în sicriul lui United. Karl Llanilaide, care se certase cu Tami la marginea suprafeței de pedeapsă, a pus piciorul foarte prost și și-a sucit glezna, apoi i-a rupt gâtul la pământ și Kifuya a arătat spre fața locului cu condamnare. Atacantul caljuan a marcat singur scorul final de la 11 metri 0:4. În minutele suplimentare, mingea a trecut din nou de Lagos, dar Tammy nu a marcat un hat-trick de acolo – când a început să paseze de la mijlocul terenului, ajunsese în poziție de ofsaid.

Alex Matthias Tamm a fost una dintre locomotivele lui Calgo.  Foto: Katarina Bateson/jalgpall.ee

Partea principală | expertiză. Privind meciul, s-ar putea pune cu ușurință întrebarea – de ce nu ar fi putut Caljo să pună așa presiune pe United în primele două meciuri de derby? De la început, părea că Rockies avea mai multă experiență în ligile majore, mai multă înțelepciune a jucătorilor și, dacă este necesar, doar fizic. United nu s-a comportat deloc rău, dar diferența de clasă dintre cele două echipe a fost clară de această dată.

flash | Primul gol pentru Lucas Serravalli. După ce s-a alăturat lui Calju, brazilianul, care a jucat două meciuri în Premier League B și a avut albul în picioare de șase ori, era în joc de aproape o sută de secunde când a deschis scorul. Progresul atacantului, care și-a făcut debutul în Premier League împotriva Narva Trans în runda precedentă, amintește puternic de călătoria lui David la Proms de anul trecut – doar când David a trebuit să lupte prin patru meciuri pentru a atinge șase goluri pentru o dublă Caljo, apoi a marcat. la debutul său în Premier League timp de trei minute (apropo, tot în meciul cu Trans) și a deschis bilanțul de goluri din Premier League abia în runda a șasea.

READ  Harvey Elliott: Extremul de la Liverpool suferă o accidentare gravă la gleznă împotriva lui Leeds | știri despre fotbal

Duel | Jocurile minții ale lui Lagos și Tammy. Jorge Mathias Lagos, făcându-și debutul în Premier League, a încercat să se târască peste Alex Mathias Tamme înainte de a executa penalty-ul din minutul 87, făcându-și mâna spre dreapta și spunându-i în mod repetat cu voce tare: „Pune-o aici, Tam!” Când vine vorba de bate, aceasta este exact direcția în care a sărit Lagos. ce-ai făcut? A lovit partea cealaltă cu atâta precizie încât i-a fost extrem de greu pentru Lagos să-l blocheze chiar dacă ghicea direcția șutului.

Jacob Luka îl duce pe rănit Karl Llanilaidou la dressing.  Foto: Katarina Bateson/jalgpall.ee

Moment trist Läänelaiu accidentare nefericită. United suferă deja de probleme în linia din spate, pentru că fundașul central titular Jacob Luka este spectator de o lună, sau ultimele patru meciuri. În plus, potențialul său înlocuitor Karel Leipsalo va lipsi și el din cauza unei accidentări. O săptămână mai târziu, împotriva lui Narva Trans, ar putea exista speranța de a-l revedea pe slovac, care era de data aceasta pe bancă, din nou pe teren, dar în ultimele minute Karl Llanelid părea să fie grav accidentat, deoarece și-a sucit grav glezna când a pune piciorul sub. În cele din urmă, Luka l-a scos pe Lanilayo de pe teren și la vestiar pe cont propriu, ceea ce sugerează cu tărie că, dacă United primește înapoi un fundaș, va rata un altul pentru o perioadă.

Cel mai bun joc | Alex Mathias Tam. Între timp, Tam, probabil umbrit în mod nemeritat de promisiunea lui David, pare să se bucure din plin de povara conducerii care a fost pusă din nou pe umerii lui după plecarea lui David. A fost izbitor de superior fundașilor lui United în dueluri, pe de o parte prin puterea fizică, dar pe de altă parte și, mai ales, prin inteligență.

Citat | „Dueluri. Dueluri. Alte mingi. A fi bărbat. Experiențe. Vorbim despre ele tot timpul. Toată lumea vorbește despre ele tot timpul, dar este adevărat.” Așa a rezumat antrenorul lui United Randy Randi tot ce trebuie să adauge aripii săi pentru a se ridica deasupra liniei de jos a tabelului.

READ  Căpitanul Liverpool, Jordan Henderson, transmite un mesaj puternic după controversa privind loviturile de pedeapsă din Anglia

19 iulie la 19:30 pe Stadionul Manico

FC Nõmme United – Nõmme Kalju FC 0:4 (0:1)
33. Pavel Marin (57,89. pen). Alex Mathias Tamm – 78. Lucas Seravalli

Obiective auxiliare: 33. Alex Matthias Tamm, 57. Pavel Marin, 78. Daniil Tarasenkov, 89. S