nota | Înregistrați numărul de carduri! Formația mixtă a lui Montella și roșul timpuriu arată Republicii Cehe drumul spre casă – Soccernet.ee

nota |  Înregistrați numărul de carduri!  Formația mixtă a lui Montella și roșul timpuriu arată Republicii Cehe drumul spre casă – Soccernet.ee

Meciul decisiv dintre Cehia și Turcia din Grupa F a produs mai multe cărți pentru jucători decât orice meci anterior din istoria finalei Campionatului European. Turcia a câștigat și s-a calificat din grupă, dar din cauza avalanșei de cărți, echipa sa a fost redusă la doi jucători cheie pentru optimile de finală cu Austria.

Progresul era în joc la Hamburg pentru ambele echipe – Cehia avea oricum nevoie de o victorie, iar o egalitate era suficientă pentru Turcia. Concursul a fost intens și fizic, cu cinci cartonașe galbene deja văzute în prima repriză – inclusiv un cartonaș dublu primit de Antonin Barak în minutul 20 al meciului.

Cehia a fost echipa ceva mai dominantă până când mijlocașul a fost înlăturat, iar apoi rolurile au fost inversate. Cu toate acestea, cea mai bună ocazie de gol din prima repriză a venit în minutul 45, în timpul unui atac ceh cu ritm rapid, când David Juracek a trecut în fața lui Mert Junuk, dar nu a reușit să treacă mingea pe lângă portar.

Turcia părea să aibă un picior în optimile de finală în minutul 51, când au apărut o serie de ocazii în suprafața de pedeapsă cehă și Hakan Calhanoglu a tras un șut puternic pe lângă bară. 0:1! Portarul Jindrich Stanek sa accidentat recent la umăr în timp ce a salvat, nu a putut să-l oprească serios pe Calhanoglu și a fost imediat înlocuit.

Pe lângă noul portar, Ivan Hašek a adus pe teren și noi atacanți, iar împotriva tuturor așteptărilor, cehii au reușit să revină în meci. În situațiile standard, pericolul se crea în permanență, iar în minutul 66 golul a fost atins din cauza confuziei după o lovitură liberă. Gunuk a scăpat mingea în timp ce se lupta cu Tomas Čori, dar fundașul a îndepărtat mingea de pe linia porții, dar în cele din urmă Tomas Soucek a continuat să treacă mingea în plasă – 1:1!

READ  Exclusiv pentru Antonio Conte: șeful lui Tottenham la cea mai grea provocare și îl păstrează pe Harry Kane | știri despre fotbal

Rezistența încăpățânată a cehilor a ținut meciul tensionat până în minutele suplimentare, dar apoi atacantul înlocuitor al turcului Cenk Tosun a reușit să pedepsească golurile din linia defensivă – 1:2! – A câștigat un loc în optimile de finală, unde turcii vor înfrunta Austria. Note Soccernet.ee despre meci:

Moment de transformare Roșu rapid. Mijlocașul Fiorentinei Antonin Barak a fost inclus în formația de start pentru prima dată la acest turneu, dar atenția i s-a stins în doar 20 de minute. El a ridicat ambele cartonașe galbene în situații complet inutile lângă mijlocul terenului. Primul l-a primit în minutul 11 ​​pentru că și-a tras tricoul și al doilea pentru că a călcat piciorul adversarului.

Conform regulamentului, ambele cartonașe galbene erau valabile, deși probabil mulți arbitri l-ar fi salvat într-un stadiu atât de timpuriu al meciului. Abordarea strictă a românului Istvan Kovacs a dus însă și la ploaia de cartonașe care a urmat, deoarece meciul a devenit foarte tensionat și în situații similare nu i-a mai fost posibil să lase cartonașul în buzunar.

Patru cartonașe galbene au fost acordate jucătorilor care nu erau pe teren, iar două cartonașe galbene și unul roșu au fost distribuite pentru a stabili scorurile după fluierul final. Opta a numărat în total 16 cartonașe galbene și două roșii, un record european, dar în total arbitrul a fluturat cartonașele de cel puțin 20 de ori (inclusiv un galben dublu).

Surpriza | Montella amestecă puntea. În comparație cu înfrângerea cu 0-3 în fața Portugaliei, antrenorul Turciei Vincenzo Montella a înlocuit până la șapte jucători titulari, Salih Ozkan, Ismail Yuksek și Merih Demiral făcând prima lor apariție în turneu.

READ  Germania fără Neuer vs România

Kenan Yildiz și Baris Yilmaz au lucrat pe aripi, în timp ce Hakan Calhanoglu și Arda Guler și-au împărțit falsele nouă poziții, așa că nu a existat un atacant centru pur pe teren. Acest lucru l-a lăsat uneori pe fundașul ceh trei blocat la mijloc, în timp ce turcii au dominat alte zone, atacând suprafața de pedeapsă cu energie și soluții variate. Înainte ca jocul să devină complet haotic în repriza secundă, stilul ales de Montella părea să funcționeze cu grație.

Un accident nefericit Căpitanul ca spectator. Valul de cărți a costat-o ​​scump pe Türkiye, deoarece a dus la suspendarea jucătorilor cheie. Căpitanul Hakan Calhanoglu a primit un cartonaș după egalarea cehiei, în timp ce fundașul central Samet Akaydin a fost avertizat pentru un fault de rutină înainte de final. Amândoi sunt printre puținii care au fost în formația de start pentru toate meciurile din grupă, dar acum Montella trebuie să înceapă să-și schimbe formația din nou. Etapa a 16-a cu Austria vă așteaptă pe 2 iulie.

Steaua | Thomas este bolnav. din? Atacantul Viktoria Plzeň, în vârstă de 29 de ani, care jucase doar de șase ori pentru echipa națională înainte de acest meci, nu avea la dispoziție decât câteva minute la acest turneu. Cu toate acestea, impresionantul atacant devenit jucător înlocuitor a făcut o descoperire în meci și a învins Cehia în faza optimilor de finală. După ce a intervenit la scurt timp după golul de deschidere al Turciei, el părea să fie peste tot și implicat în orice situație pentru Cehia. Minutele sale de faimă s-au încheiat cu un cartonaș roșu după fluierul final.

READ  Johnny Sexton: Căpitanul Irlandei ar putea rata începutul Cupei Mondiale de Rugby, deoarece se profilează interdicția pentru comportamentul față de oficiali după finala Cupei Campionilor | Știri Rugby Union