nota | Currie și Fabros continuă să joace în condiții egale după trei penalty-uri (fotografii!) – Soccernet.ee

nota |  Currie și Fabros continuă să joace în condiții egale după trei penalty-uri (fotografii!) – Soccernet.ee

Un meci interesant cu trei lovituri de departajare între vecinii de masă FC Kuressaare și Pärnu Vaprus s-a încheiat la egalitate 2:2. Martin Bajonorm, căpitanul echipei gazdă, Kuressaare, a marcat de două ori în prima repriză, în timp ce atacantul de la Fabros, Kevin Cooper, a marcat de două ori în a doua repriză. Lovitura critică este generată la 90+3. pe minut.

În primele minute ale meciului, Kuressaare a apăsat. Cu toate acestea, Vaprus a avut o perioadă plină de câteva ocazii bune de gol. Henry Valea a trecut linia de apărare a insulenilor și a șutat o minge puternică din suprafața de pedeapsă, dar Cor Kivela a blocat-o. Kivela a blocat și prestația lui Enrico Vincalo dintr-un unghi ascuțit, iar Christian Cask a șutat puternic mingea dintr-o poziție bună.

Apoi imaginea jocului este desenată. Până la urmă, Vaprus a avut cele mai bune momente din prima repriză în joc deschis, dar Kevila a făcut o salvare grozavă de la Kevin Cooper (vezi ‘Moment frumos’), iar Kuressaare a marcat două penalty-uri la celălalt capăt al terenului.

Primul penalty a fost acordat chiar înainte de pauza de băuturi la o lovitură de colț, cu Sim Ayer care a centrat și Karl Uren lovind mingea aproape de mâna lui Valia. Insulei nici nu începuseră să ceară nimic, când un Rasmus Maalen, cu ochi ascuțiți, a fluierat și a arătat spre punctul de 11 metri. Bajonorm a marcat o minge scăzută, calmă la stânga în timp ce se uita la sine, iar Ot Nom a sărit în cealaltă parte – 1:0.

Au fost programate o mulțime de minute suplimentare la sfârșitul ambelor reprize și au fost marcate, de asemenea, goluri în fiecare dintre perioadele de prelungiri de trei sferturi de ore. Pajonorm a transformat a doua lovitură de pedeapsă în meci 45+7. minute când a marcat cu această ocazie din dreapta. Nom a sărit în direcția corectă, dar din cauza forței loviturii bune, abia a ajuns la el – 2:0. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru că Mathias Manilani, care se afla într-o luptă cu Oren după un zbor lung, a jucat cu mâna.

READ  Fostul star ATP spune că „Rafael Nadal creează incertitudine”

Martin Pajonorm a transformat două lovituri de pedeapsă.  Foto: Alan Mehek

În prima repriză, ambele echipe au primit vești proaste cu privire la fundașii lor centrali – căpitanul Fabros, Magnus Veluta, a primit cartonaș galben, ceea ce îl va exclude de la următorul meci cu Nome United; Dar fundașul Kuressaare, Sander Alex Leite, a fost accidentat și a fost înlocuit de Ralph Sander Sovinomi în minutul 30.

Vaprus a dominat repriza secundă, câștigând mai multe lovituri de colț. Din unul dintre stâlpi, Cask a tras un șut aproape, dar Kivela a blocat din nou. În minutul 83, lovitura de cap a lui Magnus Veluta a trecut pe lângă poartă.

În minutul 85, Fabros a marcat un gol dintr-o lovitură de colț. Centrarea lui Kevin Alou a fost interceptată de Kevila, dar de data aceasta nu a fost prea reușită, iar mingea a rămas în suprafața de pedeapsă, unde Cuper a șutat în plasă lângă bara apropiată. Era un mic decalaj între stâlp și paletă, iar mingea a zburat de acolo – 2:1.

90+3. În minutul 50, Fabros a egalat dintr-o lovitură de pedeapsă acordată cu ajutorul VAR-ului. Sovinum călcă piciorul lui Cassie în cizmă. Lovitura de pedeapsă a lui Cuper a căzut în plasă de la Kivela – 2:2.

Vaprus a câștigat acum puncte bonus în șase din ultimele șapte meciuri din campionat. Remiza de astăzi înseamnă că Kuressaare și Fabros rămân în condiții egale la puncte. Ambii au avut 13 puncte în 13 runde, la fel ca Tartu Tamika. Acest jucător ocupă pozițiile șase până la opt în tabel.

Moment de transformare Gol în minutul 85. A mai rămas puțin timp și părea că jocul arăta spre o victorie cu 2-0 Kuressaare. Fabros a avut o lovitură de colț în minutul 85, dar fusese deja prea mult la începutul reprizei secunde. Dar de această dată, golul a fost înscris și a adăugat emoție și suspans la finalul meciului, dând mai multă motivație oaspeților și terminând în cele din urmă cu egalarea.

READ  Urmăriți meciul de la Liverpool împotriva Leipzig - Transmisie live pe internet și informații TV mondiale - Liverpool FC

Surpriza | Două lovituri de pedeapsă au fost executate în prima repriză. Nu se întâmplă des ca același om să facă un handbal demn de penalty de două ori în aceeași repriză. Dar asta s-a întâmplat cu Henry Valia astăzi în prima repriză. Meciul a fost, de asemenea, nefericit pentru Välja în ansamblu, deoarece nu a reușit să transforme prima șansă de gol a meciului din cauza unei bune salvari a lui Kivila, apoi a provocat două lovituri de departajare și a fost înlocuit în minutul 72 cu o înfrângere de 0:2.

Steaua | Kevin Cooper. Dacă meciul s-a terminat după 84 de minute, Cor Kivela, care a făcut mai multe salvari bune, ar trebui considerat vedeta meciului, dar mai târziu Kevin Cooper a reușit să-l învingă de două ori pe portar. Kauber și-a asigurat locul de golgheter al lui Vaprus cu lovituri târziu și a marcat un punct important pentru echipa vizitatoare.

Cor Kivela a apărat bun.  Foto: Alan Mehek

Un moment frumos Apărarea superioară a lui Kevila. În minutul 37, Cowper nu a exagerat driblingul lui Kivela, acesta din urmă a făcut o salvare genială dintr-un șut care i-a făcut pe mai mulți jucători de la Lemons să se apuce de cap în același timp. Cowper a primit o pasă de la Enrico Vincalo în interiorul suprafeței de pedeapsă, cu prima atingere, a pus mingea în aer frumos în fața lui, iar cu o a doua atingere a șutat din colțul de jos. Cumva, Kivela a reușit să facă asta dintr-o săritură.

Citat | „Nu pot spune că am fost foarte calmi. Așa a răspuns Christian Cask la întrebarea dacă ar fi benefic ca Vaprus să rămână răbdător și calm în repriza secundă.

READ  Potrivit lui Ratas, ar fi rezonabil să se aleagă noul vicepreședinte Riigikogu în sesiunea specială a Estoniei.