Norris, care a fost evacuat din cauza incendiului, a câștigat calificările spaniole | Sport de formulă

Norris, care a fost evacuat din cauza incendiului, a câștigat calificările spaniole |  Sport de formulă

Britanicul Lando Norris (McLaren) va începe cursa principală de duminică a etapei Marele Premiu al Spaniei din seria de Formula 1 din Catalunya din pole position.

Norris l-a învins pe trei ori campion mondial Max Verstappen (Red Bull) cu 0,020 de secunde în calificări, iar pilotul Mercedes Lewis Hamilton a ajuns pe locul al treilea, care a fost la rândul său mai bun decât coechipierul său George Russell cu doar 0,002 secunde.

Ziua lui McLaren a început într-o notă înaltă, deoarece înainte de ultimul antrenament liber, din cauza unui incendiu izbucnit în zona echipei, unul dintre angajații echipei a fost dus la spital, iar Norris și alte forțe de ariergarda ale echipei și oaspeții au fost evacuați. . „Salvatorii au reușit să salveze unele lucruri și mirosea foarte rău din cauza incendiului”, a spus Norris, care a câștigat doar a doua cursă de calificare din carieră.

„Practic, a fost un tur perfect. Știi când ești într-un tur bun și te face entuziasmat. În tot weekendul, decalajele au fost mici și am reușit să obțin un tur perfect”, a comentat britanicul despre cronometru.

În 24 din cele 33 de GP-uri ale Spaniei, victoriile de calificare au însemnat și câștigarea cursei principale. Doar trei piloți au reușit să câștige acolo fără să pornească duminică în primul rând, unul dintre ei fiind Verstappen în 2016.

READ  Ter Stegen și Genter se întorc în echipa Germaniei pentru calificările la Cupa Mondială | Sport