Lyles este, de asemenea, cel mai rapid la 200 de metri, iar Richardson nu va concura la acea distanță la Paris Atletism

Lyles este, de asemenea, cel mai rapid la 200 de metri, iar Richardson nu va concura la acea distanță la Paris  Atletism

Duminică seara, probele de atletism din SUA au continuat, în timp ce Sydney McLaughlin-Levrone, întors după o pauză de accidentare din vară, a stabilit un nivel maxim al sezonului la 400 m garduri. Noah Lyles și-a arătat puterea și la 200 de metri, dar Shakari Richardson nu va putea concura la acea distanță la Paris.

McLaughlin-Levrone, care se recuperase după o accidentare prelungită la genunchi, s-a întors la competiție la începutul lunii iunie și apoi a stabilit imediat un record mondial maxim al sezonului când a alergat 52,70 secunde. Acum a alergat 52,48 secunde în semifinalele de la U.S. Trials din Eugene, noul său record din sezon.

Olandeza Femke Bull a fost cu doar o sutime de secundă mai încet la Campionatele Europene de la Roma, iar jamaicana Rochelle Clayton a alergat cu 52.51 în urmă cu câteva zile în probele locale.

Elanul puternic al lui Noah Lyles, care a devenit campion mondial în trei probe de sprint anul trecut, nu pare să încetinească, deoarece americanul în vârstă de 26 de ani și-a adăugat victoria la 100 de metri, plasându-se și pe primul loc la 200 de metri. . Când a înregistrat cel mai bun număr pentru noul sezon în finală cu un timp de 19.53. În ziua precedentă, a alergat 19,60 secunde în semifinale cu un vânt din spate mai mare decât se aștepta.

Pe lângă el, Kenny Bednarek, care a încheiat finala cu un timp excelent de 19.59, și Aerion Knighton, în vârstă de 20 de ani, care a marcat 19.77, vor călători la Jocurile Olimpice de la Paris la sfârșitul lunii iulie. Aceiași bărbați au reprezentat și Statele Unite în finala Jocurilor Olimpice de la Tokyo în urmă cu trei ani.

READ  Mauricio Pochettino și Manchester United vorbesc deja despre preluarea ca manager - Paper Talk | știri despre fotbal

„Statele Unite domină”, a spus Lyles după cursă „200 de metri este cea mai bună șansă a noastră de a câștiga înaltul”. Bednarek a spus același lucru și a adăugat că americanii ar fi trebuit să obțină deja tripla victorie de la Tokyo. Dar la acel moment, canadianul Andre de Grasse, care a devenit campion olimpic, a stricat acest plan.

Cu toate acestea, Christian Coleman, care a terminat pe locul patru în finalele de 100 și 200 de metri, este complet în afara echipei SUA. Pe lângă numele menționate, la Paris va merge și campionul mondial de 100 de metri de anul trecut Fred Kerley, care a câștigat anul acesta locul al treilea la cursa de 100 de metri pe terenul propriu.

La 200 de metri feminin, Gabby Thomas a obținut o mare victorie, terminând cu un timp de 21,81 secunde. La această distanță, SUA este reprezentată de Brittany Brown, care a alergat cu 21,90 secunde la Jocurile Olimpice, și Mackenzie Long, care a fost cu doar 0,01 secunde mai lent. Pentru Brown, în vârstă de 29 de ani, aceasta este prima sa Olimpiada.

Shakari Richardson a terminat pe locul patru în finală cu un timp de 22.16 și nu a avut voie să concureze la Jocurile Olimpice de la Paris la această distanță. Cu toate acestea, campioana mondială la 100 m va trage pentru prima ei medalie olimpică pe aceeași distanță, după ce și-a dat biletul olimpic weekendul trecut ca cea mai rapidă femeie americană cu un timp de 10,71 secunde.