Lyles, care și-a repetat recordul personal, a primit un bilet la Jocurile Olimpice de la Paris | Atletism

Lyles, care și-a repetat recordul personal, a primit un bilet la Jocurile Olimpice de la Paris |  Atletism

Noah Lyles, campionul mondial la 100 m și 200 m masculin, a dat dovadă de viteză mare la probele olimpice de atletism din SUA și a câștigat un loc la Jocurile Olimpice de la Paris.

Lyles, care a obținut un dublu aur la Campionatele Mondiale de anul trecut de la Budapesta, a încheiat finala de 100 de metri cu un timp de 9,83 secunde, dându-i primul loc în teren, repetându-și recordul personal. Acesta este al treilea cel mai bun rezultat al sezonului curent. Până acum, cea mai mare notă a lui Lyles în acest an a fost de 9,85 puncte la începutul lunii iunie.

„Când am câștigat, probabil că a fost un șoc pentru mulți oameni, dar când știi obiectivul, știi obiectivul”, a spus Lyles după finală. „Dacă nu m-aș fi limitat la medalia de bronz de la Tokyo (la Jocurile Olimpice din 2021 – redactor), nu aș fi avut o dorință deosebită de a face acest efort. Dar acum privesc viitorul cu ochii deschiși, pentru că orice poate întâmpla.”

Kenny Bednarek (9,87), Fred Curley (9,88), Christian Coleman (9,93) și Christian Miller, în vârstă de 18 ani (9,98), au mai alergat în mai puțin de zece secunde. Bednarek și Curley, împreună cu Lyles, au câștigat un loc la Jocurile Olimpice de la Paris.

Joi, Lyles va căuta un bilet olimpic pe gazonul său câștigător, cei 200 de metri.

Cei mai finali 100 de metri:

Kendall Ellis (49,46), Aaliyah Butler (49,71) și Alexis Holmes (49,78) au câștigat bilete la olimpice la 400 de metri feminin.

READ  Urmărește Brighton v Newcastle Live TV - Liste globale de canale pentru această sâmbătă

Sam Kendricks, de două ori campion mondial și medaliat cu bronz olimpic în 2016, a câștigat săritura cu prăjitura masculină cu un timp de 5,92 secunde. Locul al doilea a fost împărțit de Chris Nielsen și Jacob Wooten (ambele 5,87).