Lupa pe | Un David speriat a privit de pe banca de rezerve cum Joe intră în bucluc în Tartu – Soccernet.ee

Lupa pe |  Un David speriat a privit de pe banca de rezerve cum Joe intră în bucluc în Tartu – Soccernet.ee

În cea mai tare fază a Premier League, atacantul Promise David a rămas pe bancă, motivul, potrivit acestuia, a fost o accidentare uşoară, iar Nomi Kalju nu a putut realiza altceva decât un egal 1:1 împotriva lui Tartu Tameka.

Calju a avut puțină inițiativă la Tami, dar gazdele au avut inițial șansele mai mari. În minutul 11, Patrick Genro Vilma a șutat o minge din pasa lui Ezekiel Tanimu de la opt metri, dar Alexander Nikolaev, care a început cu el din contrasens, s-a aruncat înainte în ultimul moment. În minutul 18, centrarea lui Tanimuo din colțul din spate al suprafeței de pedeapsă a ajuns din nou la Vilma, care a șutat mingea în fața porții, dar niciunul dintre coechipieri nu a fost prezent pentru a o continua.

Cu toate acestea, Kalju a luat conducerea în minutul 24, când Alex Mathias Tamm a introdus mingea în plasă de la cinci metri pentru a finaliza o mișcare frumoasă – 0:1! Aceasta a fost precedată de lovitura liberă de deschidere a lui Nikita Ivanov, ridicarea cu o singură atingere a lui Nikita Komisarov către Daniil Tarasenkov, de la care acesta a trecut la rândul său cu capul peste poartă, unde Tam aștepta la stâlpul din spate.

După gol, meciul a fost egal. În minutul 35, Ivanov a tras o minge liberă de la o distanță de zeci de metri, dar nu a reușit să lovească bara. În același minut, Ahmed Bashir a surprins la celălalt capăt al terenului, trecând de pe linia poartă de iarbă la un șut și făcând și el o lovitură în plasă, dar a fost pe partea greșită a stâlpului. Dar înainte de finalul primei reprize, Bachir și-a găsit drumul, când în minutul 45 a găsit ceva spațiu în suprafața de pedeapsă după pasa lui Vilma, și nu a avut nevoie de mai mult pentru a trimite mingea în plasă – 1:1!

Kalju a început repriza a doua un pic mai sub control, dar odată cu trecerea timpului, jocul s-a mutat pe terenul oaspeților. În minutul 65, Tarasenkov a trimis o pasă înapoi complet de neînțeles la piciorul lui Herman Bidmansson, dar Maxim Podholgozin a reușit să blocheze șutul jucătorului Tameka în ultimul moment. În minutul 71, șutul lui Tanimu dintr-un unghi ascuțit l-a uimit pe Henry Burke, care a aruncat mingea prin mâini spre stâlpul din spate și de acolo a revenit pe teren.

Cea mai bună șansă a lui Caljo din repriza secundă a venit din cursa lui Tammy în minutul 73, când a doborât cu trupul pe Rio Lapus, dar situația a fost totuși irosită de o atingere lungă. În ultimele minute, Tameka a fost echipa care a urmărit golul victoriei cu cea mai mare pasiune. Recenzii Soccernet.ee:

READ  Urmăriți jocul Lupilor împotriva Liverpool - Streaming live online și informații TV mondiale - Liverpool FC

1. De ce stătea David promisul pe scaun?

Atacantul Calgo Promise David a ratat golul de deschidere pe Stadionul Tame, când a ajuns în mod neașteptat pe bancă de data aceasta. A fost cu echipa șchiopătând pe minge înainte de meci și în pauză a făcut câteva lovituri și înainte de fluierul de start a primit și premiul pentru cel mai bun gol al lunii în Premier League, dar a rămas. Pe scaun. Mișcările lui nu au arătat nicio stare de sănătate, dar nu s-a încălzit activ.

„Am avut o accidentare minoră la antrenament și a fost decizia antrenorilor să nu riște”, a comentat David pentru Soccernet.ee după meci „Avem alți jucători capabili, așa că nu a fost mare lucru”. „Sper că voi reveni în următorul meci, ar trebui să fac asta.”

Atacantul canadian în vârstă de 23 de ani a fost înconjurat de multe speculații privind transferurile, așa că nu poate fi exclus că marginea ar putea fi, de fapt, legată de niște fieruri în foc. Timpul va spune dacă Calju îl va putea avea pe portarul din primul rând înapoi pe 3 iulie când îl găzduiește pe Parnu Fabros, dar în orice caz se poate întâmpla ca maurii să fie nevoiți să învețe să se descurce fără el.

2. Jocul stâncii s-a prăbușit

Protocolul oficial indica că temperatura a fost de 34 de grade, ceea ce este o temperatură extrem de dură pentru fotbaliști și excepțională în Estonia. La finalul meciului, soarele a fost oarecum milostiv, dar era clar că înfrângerea lăsase o amprentă puternică asupra meciului – fie sub formă de iarbă uscată, leneșă, fie de jucători obosiți.

Deși Calju a început bine meciul și a meritat să preia conducerea, în repriza secundă nu a avut puterea necesară pentru a obține punctele câștigătoare ca favoriți. Mai degrabă, s-au ținut de cravată dinte și unghie înainte de sfârșit. Și spre deosebire de meciul lor anterior de la Tallinn, unde Promis David a marcat ultimele două goluri la egalitate 2:2, nu a existat un astfel de lider care să fi purtat echipa pe umeri în momentele dificile.

READ  Olanda și Germania se luptă pentru victorie în calificările la Cupa Mondială

În lipsa lui David, meciul a început într-o formație de 3-4-3, cu Alex Mathias Tamm sus și Nikita Ivanov și Nikita Komissarov în spate pe ambele brațe. Accidentarea lui Roko Vukosic a lăsat un semn în repriza secundă, motiv pentru care Aleksandar Nikolaev a fost nevoit să treacă la fundaș central – iar mișcările și centrele laterale ale lui Nikolaev au lipsit. În pauză, am trecut la o formație asimetrică, în care în faza defensivă erau patru fundași și apărarea stângă s-a ridicat în atac, în timp ce extrema dreaptă era permanent pe loc.

Sub aceste schimbări, Calju nu mai poate juca corespunzător. În minutele suplimentare ale meciului a sosit un nou semnal de pericol, întrucât și Tam a fost nevoit să șchiopăteze din teren din cauza unei accidentări. În orice caz, există ceva de gândit în perioada de tranziție din iulie.

3. Tamika nu profită de oportunitățile sale

Tamika a avut un început excelent de sezon și a reușit să dea dovadă de un nivel de joc relativ stabil de atunci, dar rezultatele au scăzut și, pe măsură ce sezonul se apropie de jumătatea drumului, tartanii încă se găsesc aproape de formă. Luptă pentru supraviețuire. Statisticile oferă un posibil răspuns cu privire la motivul pentru care au tendința de a pierde ceva din nou și din nou.

Mai exact, statisticile Wyscout oferă, pe lângă metrica xG, numărul așteptat de goluri marcate, precum și metrica numărului de puncte ajustat de xG și, potrivit acestora, Tammeka se află în mod clar în cel mai mare dezavantaj, iar acesta este pentru al doilea an consecutiv!

Ce înseamnă asta cu adevărat? Înainte de runda curentă, Tameka a avut cu 7,5 puncte mai puțin decât se aștepta de xG-ul echipei, adică șanse de gol. Dar anul trecut, Tamika a marcat cu 15,8 puncte mai puțin decât se aștepta după întreg sezonul.

Dacă indicatorii xG ai lui Tammeka sunt destul de normali în ceea ce privește golurile primite, cea mai mare problemă constă în incapacitatea de a exploata șansele de gol pe care el însuși le creează. Acest lucru este bine ilustrat de statisticile primilor marcatori ai lui Caljo și Tamika (din pre-tur): șansele xG ale lui Promis David au fost 13,66 și numărul de goluri reale a fost de 14; Golul lui Ahmed Adebayo a fost aproape la fel de mare (13.38), dar numărul său real de goluri a fost doar 7.

READ  Bianca Andreescu se întoarce din pauză de șase luni pentru a câștiga la Stuttgart

4. Omul meciului – David Upton

Mijlocașul defensiv Tameka și-a demonstrat calitatea cunoscută, stricând cu succes jocul lui Caljo și ajungând în repetate rânduri la pauză în momente cruciale pentru a clarifica situațiile. De data aceasta, ghanezul în vârstă de 19 ani a fost mai proeminent decât de obicei în faza de atac, dar precizia sa de la tragere a rămas sub egalitate.