Lupa pe | Echipa Under-21 cu cinci jucători zdrobește pentru prima dată Finlanda departe de casă – Soccernet.ee

Lupa pe |  Echipa Under-21 cu cinci jucători zdrobește pentru prima dată Finlanda departe de casă – Soccernet.ee

Bătălia finală pentru Cupa Campionatului Baltic așteaptă echipa Estoniei U21, deoarece tânăra echipă a lui Sander Post a reușit să anuleze puterea de atac a omologilor finlandezi în semifinale.

Naționala Estoniei a supraviețuit presiunii inițiale de pe Stadionul Kuressaare City, a intrat bine în meci și a dat dovadă de o performanță de atac mai puternică decât echipa vizitatoare. Duoul lui Bayde City, Dimitri Gebehin și Patrick Crystal, au tras o minge din stânga suprafeței de pedeapsă în minutul 10 și, respectiv, 14, dar niciunul dintre ei nu a șutat poarta.

Estonia a luat conducerea în minutul 21, după o lovitură liberă executată de Kristal, mingea a sărit înainte și înapoi în interiorul suprafeței de pedeapsă, până când a căzut în fața lui Tanel Tamek la o distanță de 12 metri și fundașul central a trecut de el. în colțul de sus din spate cu o lovitură. O atingere – 1:0!

După aceea, finlandezii au trecut la treapta următoare și uneori au împins echipa gazdă adânc în apărare. Mingea a sărit și în transversală de două ori, când Naatan Skyttä a zguduit barele dintr-o lovitură liberă și Kai Meriluoto dintr-o situație de meci.

Repriza secundă a început cu o presiune furioasă finlandeză și Kalle Wallius a trimis o mare șansă peste poartă în minutul 48, dar după aceea jocul a început să devină din ce în ce mai egal. Atacurile Estoniei au fost rare, dar în minutul 67 Alexander Sapovalov a reușit să fugă și să-l abordeze pe portar dintr-un unghi ascuțit, dar Lukas Bergstrom a blocat șutul.

În ultimele zece minute, Finlanda a dat tot ce a putut și a atacat din greu. În minutul 85, Oni Sutari a găsit-o pe atacantul Talina Kalev în colțul suprafeței de pedeapsă, dar Kor Kivela a răspuns rapid și a reușit să blocheze șutul. În minutul 86, lovitura de cap a lui Luka Hirilainen a lovit bara transversală, marcând a treia oară când stâlpii au salvat Estonia de la egalare.

În minutele suplimentare, portarul finlandez a avut și un șut periculos în suprafața de pedeapsă a Estoniei, dar șutul lui Bergstrom de la nouă metri a zburat direct la Kivela. Astfel, tricourile albastre și-au menținut o victorie îngustă cu zece ace și vor juca duminică pentru Cupa Victoriei. Recenzii Soccernet.ee:

READ  Lovlina o învinge pe fosta campioană mondială la întoarcerea pe ring

1. Cinci debuturi în scris, câteva în curs de dezvoltare

Fluiditatea personalului este înscrisă în logica de funcționare a echipelor de tineret, dar echipa Estoniei sub 21 de ani s-a schimbat deosebit de puternic recent. O serie de jucători au fost promovați la prima echipă, dar accidentările și curbele de fitness au contribuit și la faptul că echipa U21 de astăzi este foarte diferită de echipa care a început seria de calificări la CE în urmă cu un an.

Astfel, cinci jucători au debutat la naționala Estoniei U21 în semifinalele Campionatului Baltic. Duo-ul condus format din Patrick Cristal și Dimitri Gebehin a început în formația principală, în timp ce Alexander Svidovsky, Christian Kreis și Karel Mustafa au intrat și ei ca înlocuitori. Printre potențialii jucători noi s-au numărat portarii Daniel Barikko și Gregor Borg, fundașul Mihail Kolobov și mijlocașul Oscar Huem, care încă își așteptau timpul.

Majoritatea lotului U21 este alcătuită din jucători tineri din Premier League, ale căror performanțe în acest sezon în ligă au stârnit și cartonașe de națională. De exemplu, aripii Nomi Kalju, Alexander Nikolaev și Daniil Tarasenkov s-au mutat într-un rol secundar, în timp ce Nikita Mihaylov a trecut de pe aripă la mijlocul terenului – la fel ca la clubul local FC Vlora.

Antrenorul Sander Post i-a pus pe jucători într-o poziție incomodă, pariând pe forma lor actuală, aderând totodată la planul de joc ales pentru seria de selecție a Campionatului European, pariând pe atacanți și laterali care sunt rapizi și pricepuți la contraatac.

2. Nota de cristal din ou de cuib

Scopul mai larg al Under-21 este de a pregăti jucătorii pentru prima echipă, iar acest lucru a funcționat puternic în ultimii ani. În formația finală a primei echipe pentru meciul cu Elveția, au existat până la opt fotbaliști care mai puteau juca în echipa Under-21 anul acesta datorită anului de naștere. În Campionatul Baltic pe echipe de seniori, pe această listă se va adăuga și Patrick Kristal, care a ajutat echipa U21 într-un singur meci în baza unui acord anterior, iar apoi s-a alăturat primei echipe în primul meci al antrenorului Jurgen Henn.

READ  Trei intersecții pe partea de sus a acțiunii internaționale - Știri

Cu toate acestea, interesul lui Crystal, în vârstă de 16 ani, nu este legat, desigur, de performanțele sale la naționala sub 21 de ani. Este un super talent care face răzbunare în echipele de tineret. În luna martie a acestui an, a debutat doar la U19, acum la U21 și, dacă totul merge bine, în următoarele zile în echipa A.

Un alt jucător a cărui ascensiune rapidă poate fi comparată cu cea a lui Crystal a fost Karl-Jakob Heine. Heine a debutat la echipa națională sub 19 ani în toamna lui 2019, la vârsta de 17 ani, a jucat primul său meci pentru echipa națională sub 21 o lună mai târziu și a urcat de acolo la echipa națională de seniori, unde a fost căpitan. naţionala de seniori a Estoniei la vârsta de 19 ani. . 18.

Călătoria lui Krystal prin echipele de tineret a fost mai tânără decât a lui Hina, dar, desigur, pasul final și cel mai mare în forma de a se stabili în prima echipă este încă înainte.

3. Estonia vizează un alt trofeu

De la începutul acestui mileniu se desfășoară Campionatele Baltice pentru grupa de vârstă sub 21 de ani, iar anul acesta este a noua competiție între vecini. Tinerii estonieni au reușit să ridice cupa câștigătorului doar o singură dată, când a fost suficient o egalitate 1:1 cu Letonia la Liepaja în 2014 și o victorie cu 2:1 în fața Lituaniei.

Și acum, pentru prima dată, există o oportunitate de a ridica cupa deasupra capului tău în țara ta. Pentru aceasta, este necesar să învingi Letonia duminică la ora 17:00 pe Stadionul Kuressaare City, care a fost mai bună decât Lituania la penalty-uri după un egal 1:1 în a doua semifinală.

Naționala U21 a Letoniei are trei victorii în Campionatul Baltic, inclusiv ultimul turneu de acum doi ani. Sander Post antrena și Estonia la acea vreme, iar după meciul de deschidere au fost motive să aplaude, pentru că Lituania a fost învinsă cu 5:1, dar a fost urmată de o înfrângere cu 0:1 în fața Letoniei.

READ  Arsenal este în discuții cu Havertz, Real Madrid anunță pregătirea lui Bellingham și Grealish în Anglia, iar Kroos este în critici dure la adresa lui Hazard

4. Cel mai bun din Estonia – Andreas Faher

După ce s-a alăturat la Helsinki GK la începutul anului, tânărul fundaș central nu a putut să guste prea mult fotbalul de top, dar ar fi fost mai bine pentru el să-și demonstreze forma împotriva Finlandei. Ambii fundași centrali estonieni au reușit să câștige dueluri și, mai ales, Vaher a fost cel care a fost la locul potrivit la momentul potrivit, creditat cu un număr mare de tacleri și depășiri cruciale.