Lupa pe | Departajarea a început cu o mică pierdere! Flora a avut o luptă în Slovenia, care era așteptată și la Tallinn – Soccernet.ee

Lupa pe |  Departajarea a început cu o mică pierdere!  Flora a avut o luptă în Slovenia, care era așteptată și la Tallinn – Soccernet.ee

Actuala campioană a Estoniei, FC Vlora, a suferit o înfrângere redusă în primul meci al noului antrenor Tavi Vij, când a pierdut cu 1:2 în deplasare cu campioana Slovei, NK Celje, într-o reluare a primului tur de calificare a Ligii Campionilor. În general, Flora a căzut în afara competiției cu scorul de 1:7.

Meciul retur din Slovenia nu a început la fel de furtunos ca meciul de deschidere de la Tallinn, unde Flora a pierdut cu 0-2 în doar zece minute. Flora a supraviețuit primelor zece minute în Slovenia, în timp ce Celje nu a fost nici măcar periculos la începutul meciului. În minutul 12, Flora a fost șocată când Daniil Kuraksin i-a făcut o pasă bună lui Serghei Zengov în suprafața de pedeapsă, care a pasat mingea la 16 metri cu prima atingere, unde Tony Faragond a lovit-o în corner – 1:0 Flori!

Celje a încercat apoi să rupă fundașul Florei și să închidă poarta cu centre, dar loviturile de cap ale lui Alisha Matko și Mario Kvesic au zburat pe lângă poartă. În plus, șuturile de la distanță lungă ale lui Luka Popikanic au fost inexacte. Flora a avut o mare ocazie la mijlocul primei reprize, dar șutul lui Marc-Anders Lebek din suprafața de pedeapsă a fost complet în zadar. Flora a intrat în prima repriză cu un avans de 1-0, în timp ce Evert Grunwald nu a fost nevoit să facă nicio salvare.

Antrenorul lui Celje, Damir Krznar, a făcut trei schimbări în timpul pauzei, înlocuind doi jucători cu cartonașe galbene și trimițând, printre alții, pe fundașul drept Zahn Karnicnik, care a jucat în finala Campionatului European de anul acesta, pe teren. Celje a căutat egalarea, dar la început fără rezultat.

Primul șut pe poartă a lui Celje a venit abia în minutul 52, când Karnicnik a încercat de la mare distanță, dar Grunwald a prins fără probleme. Celje a fost sub presiune și a avut o ocazie periculoasă în minutul 62, dar Armandas Kossis a șutat mingea lângă bară de la aproximativ șapte metri.

Dar până la urmă mingea a ajuns la poarta Florei. Karnicnik l-a găsit pe Matko printre jucătorii Florei în interiorul suprafeței de pedeapsă, care a căzut după un contact cu Vladislav Kreda și a executat el însuși lovitura de pedeapsă în minutul 73. 1:1! Trei minute mai târziu, Karniknik a șutat mingea prin degetele lui Grunwald sub bară de pe linia suprafeței de pedeapsă – 2:1 lui Seulgi!

READ  Atacantul atletic D'Andre Bernard revine pentru al treilea sezon cu Rattlers

Flora a avut apoi mai multe ocazii, dar șutul de la distanță lung al lui Rauno Alejko a fost blocat de Matijaz Rozman, Faragond nu a reușit să direcționeze mingea în pădure de la câțiva metri, iar șutul de la distanță mare al lui Marco Luka a zburat peste poartă. Scor final 2:1 pentru Celje și 7:1 pentru Celje în general! Recenzii Soccernet.ee:

Antrenorul principal al Florei, Taffy Viek.  Foto: Britt Maria Thiel

1. Departajarea a început cu o mică pierdere

Între cele două meciuri au fost schimbări majore în staff-ul tehnic al Florei, antrenorul Norbert Hurt și-a dat demisia și a fost înlocuit de Tavi Viek, în vârstă de 37 de ani, care anterior antrenase echipa de dublu și care i-a adus pe antrenorii asistenți Tavi Trasberg și Karl. – Sander Enso este cu el.

Antrenorii estonieni nu au putut debuta într-o situație mai dificilă decât în ​​Liga Campionilor împotriva campioanei Sloveniei. Rezultatul pozitiv nu a fost departe. O egalitate care a început cu o egalitate sau o egalitate care a început cu o victorie – va fi și mai uimitor! Cu toate acestea, puțin a lipsit.

Vik a făcut o singură schimbare în formație din meciul de deschidere, când l-a trimis pe Tony Fargundi în formația de start în locul lui Rauno Alek. Și poți spune că a fost o mișcare grozavă, pentru că Flora a preluat controlul meciului chiar din portalul umbră. Între timp, antrenorul lui Celje, Damir Krznar, a făcut o schimbare în apărare, două la mijloc și una în atac.

2. Florei i-a fost rușine acasă, dar nu afară

Sincer să fiu, dacă Flora ar fi fost atrasă să înfrunte campioana slovenă Celje în primul tur de calificare al Ligii Campionilor, despre care se aștepta să fie cei mai duri potențiali adversari, m-aș fi așteptat la o luptă bună, dar nu am îndrăznit. Să prezic progrese chiar și în cele mai nebunești vise ale mele, pentru că diferența de clasă dintre cele două echipe era clară pe hârtie.

READ  Platforma românească de comerț electronic: vânzările din ianuarie-septembrie au crescut cu 76% față de anul trecut

În meciul de deschidere de la Tallinn, diferența de clasă a dat roade și pe teren, iar Celje a trecut prin victorie cu 5-0. Privind în urmă, se poate spune că liderul a fost deja stabilit în primele zece minute. Așa că Flora nu a putut lupta acasă. Ar fi fost posibil în reluare. Acest lucru se arată chiar și prin faptul că 60 de minute s-au jucat în frunte.

„Vrem să arătăm cu acest meci că nu suntem chiar așa de rău! După meciul de deschidere, să fiu sincer, a fost totuși foarte jenant. Da, putem spune că adversarul a fost puternic, dar 0-0”, a spus. Markus Sumites, mijlocașul Vlorei, înainte de revanșa: „Numărul 5 este prea mult în fiecare meci și pe toate fronturile.”

Flora a putut să o arate! Este adevărat că unii dintre jucătorii cheie ai lui Celje au început reluarea de pe bancă, dar nu asta e preocuparea Florei. Flora a jucat din greu și se va întoarce din Slovenia cu capul sus. Dacă acest meci a scăpat sau nu de rușinea de a pierde cu 0:5 acasă, depinde de fiecare.

3. Flora are acum o responsabilitate uriașă de a câștiga

ce s-a intamplat dupa aceea? Sezonul Euro nu s-a încheiat pentru campioana Estoniei, deoarece învinsul primului tur preliminar al Ligii Campionilor se califică în turul doi preliminar al Ligii Conferințelor, unde îl va înfrunta pe campioana de la San Marino Virtus, în fața căruia a pierdut 1. :11. Campioana Romaniei FCSB in doua meciuri.

În timp ce Flora a fost o străină clară împotriva lui Celje, ea a fost favorită clară împotriva lui Virtus. Este încă prea devreme pentru a judeca sezonul Euro al Florei, dar pierderea totală în fața lui Virtus poate fi descrisă doar ca un șoc. Reluarea cu Silje a stârnit optimism că Flora va continua să o învingă pe Virtus.

READ  Echipa Estoniei de hochei pe gheață pentru Cupa Mondială | Hochei pe gheata

Cel mai important este să se califice în turul următor, dar fotbalul de club din Estonia are nevoie și de puncte de coeficient, care se acordă la jumătate pentru o victorie decât pentru un egal. Prin urmare, Flora joacă în primul rând pentru ea însăși, dar și pentru întregul fotbal estonian. Acesta este locul potrivit cu două victorii!