Lupa pe | Bade merita să câștige, dar i s-a refuzat lui Calvi un egal? (Galerie!) – Soccernet.ee

Lupa pe |  Bade merita să câștige, dar i s-a refuzat lui Calvi un egal?  (Galerie!) – Soccernet.ee

Etapa a 20-a din Premier League s-a încheiat pe Stadionul Baied City, unde s-au întâlnit echipa Baied City, revenită de la Jocurile Europene, și Talina Kalev. Echipa gazdă și-a atins superioritatea cu o victorie cu 3-1, deși un egal 2-2 a fost aproape în ultimele minute.

Prima situație periculoasă a lui Bide s-a deschis în minutul 14, când Patrick Cristal a tras un șut din suprafața de pedeapsă, dar șutul său la mică distanță a fost blocat de portarul Kalif Oskari Forsman. Câteva minute mai târziu, Thomas Agyepong și Dimitri Jebehin au avut două ocazii bune, dar niciunul dintre ei nu a reușit să pună mingea în plasă de la câțiva metri distanță.

Blocul de la poarta lui Kalev s-a deschis în cele din urmă în minutul 23, când Daniil Lutz a trecut rapid de Daniil Shevyakov pe aripa dreaptă pentru Bade și l-a găsit pe Milan Delevic cu o pasă strălucitoare, care a introdus mingea acasă de la șase sau șapte metri – 1:0 la Paide! Bade s-a confruntat apoi cu o serie de situații semi-periculoase.

Avantul lui Bade nu a durat mult În minutul 36, Ebrima Jargo și Hendrick Ujamaa nu s-au înțeles, iar Alexander Svidovsky a interceptat pasa portarului lui Bade și a marcat din transversală în interiorul suprafeței de pedeapsă. Remiză 1:1! Aceasta a fost singura șansă bună a lui Calif în prima repriză.

Bade a restabilit conducerea la începutul reprizei secunde, când Sander Senelide l-a doborât pe Henrik Ujamaa în propria suprafață de pedeapsă și Patrick Cristal a transformat penalty-ul puternic – Cristal a șutat pe dreapta de pe partea sa, Forsman a plonjat pe cealaltă parte și 2:1 pentru Paide!

Jocul era atunci complet sub controlul lui Paide. Gazdele au creat multe ocazii foarte bune, dar nu au reușit să le exploateze. Unele lovituri au ratat marginea, dar Forsman a excelat și pe lângă Kalev, care, printre altele, a blocat șutul lui Abdoulie Cessay într-o situație unu-la-unu. În plus, lovitura de cap a lui Henrique Ujamaa a lovit bara transversală.

Califi nu a avut prea multe ocazii în repriza secundă până în minutul 90 + 4. minute, când Oni Suutari a marcat cu o lovitură de cap din centrarea lui Daniil Sychugov, dar din moment ce finlandezul făcuse înainte un fault în lupta aeriană împotriva lui Nikita Baranov, potrivit arbitrului șef Yuri Frisher, golul nu a fost luat în calcul.

READ  Capper, care a făcut istorie cu Tamika, pleacă triumfător - Soccernet.ee

Jargo a marcat 90+5. În minutul, o minge lungă spre terenul lui Kalev, unde Siem Lutz i-a trimis-o lui Ceesay, care la rândul său i-a pasat lui Robbie Sarma, care a tras un șut din suprafața de pedeapsă în spatele lui Forsman. 3:1 pentru Paide! Kalev a jucat mingea de la mijlocul terenului și în scurt timp a sunat fluierul final. Recenzii Soccernet.ee:

Patrick Crystal a transformat lovitura de pedeapsă.  Foto: Lacey Troska/jalgpall.ee

1. Arbitrul a fluierat din nou la momentul nepotrivit?

Bayed a meritat victoria și cele trei puncte în ceea ce privește jocul său de atac și șansele pe care le-a creat, dar golurile contează în fotbal, iar cu câteva minute înainte de finalul meciului, Bayed conducea cu 2:1. O vreme a părut că Bade va renunța la victorie în ultimul moment, pentru că Oni Sutari a marcat 90+4. În momentul în care mingea a intrat în poartă, dar apoi arbitrul Juri Frisher a fluierat…

Desemnat în Liga Conferințelor (meciul de deschidere al turului doi preliminar al Ligii Conferințelor Varșovia Legia – Carnarvon Town), potrivit lui Fresher, Sutari a greșit în lupta aeriană împotriva lui Nikita Baranov înainte de gol și golul nu a fost acordat. A fost vreo greșeală? Daca nu, de ce nu a intervenit VAR?

Chiar dacă Soutar ar fi fost în contact cu Baranov, judecata asupra imaginii de televiziune nu a fost greșită, dar imaginea de televiziune poate fi înșelătoare. Fresher a văzut situația de la vreo zece metri distanță și a fluierat imediat. Pe baza filmărilor TV, Frischer a fost huiduit înainte ca mingea să ajungă la poartă, așa că VAR nu a putut chema din nou arbitrul pe ecran conform protocolului.

O situație similară s-a petrecut la jumătatea lunii iunie pe Stadionul Hue cu gazon artificial, când Nomi Kalju a ratat un gol și posibil un câștigător al meciului cu FC Vlora din cauza unei erori a arbitrului principal. Pe atunci antrenorii și jucătorii de la Kalju erau foarte supărați pe Rasmus Malina care a luat o astfel de decizie. De data aceasta, antrenorii și jucătorii lui Califf, în frunte cu Sutari, nu au înțeles decizia lui Frischer, care a primit și cartonaș galben pentru nemulțumirea sa.

2. Stojkovic vangerdas Golgelt

Paide și Kalev au jucat joi în Euroserie. În timp ce Kalev a fost eliminat din competiția cu Urartu (Armenia), Baid a ajuns în etapa următoare a ligii de conferințe datorită unui gol frumos al lui Oscar Hemmo, adică un meci în deplasare împotriva lui Stjarnan (Islanda) îl așteaptă deja joia viitoare.

READ  Serena Williams revine; Rafael Nadal și Ega Swatic sunt printre celelalte vedete aflate în centrul atenției

Antrenorul lui Paide, Ivan Stojkovic, a făcut până la șase schimbări față de meciul de joi la Euro, când i-a lăsat pe Gerdo Jokam, Michael Lelander, Predrag Medici, Sim Luzo, Robbie Sarma și Abdoulie Ceesay, care au început împotriva lui Bala Town (Țara Galilor) la Parnos. Au fost înlocuiți de Nikita Baranov, Hendrik Ujamaa, Oscar Huem, Thomas Agyapong, Daniel Lutz și Dimitri Gebehin.

Așa că Stojkovic a reușit să odihnească mai mulți jucători cheie. Jokam, care a jucat multe minute recent, nu a fost deloc în formație, Medic a urmărit întregul meci de pe bancă, iar Leylander, Siem Lutz, Sarma și Ceesay au intrat ca înlocuitori în repriza a doua. Confortul este absolut esențial având în vedere meciurile Euro. În plus, Bade nu a pierdut niciun punct, ceea ce este și foarte important, pentru că în prezent se află pe locul patru în liga internă.

Kalev, care a revenit din Armenia, a făcut trei schimbări când Taiju Teneste, Ramon Smirnov și Vadim Mihaylov au fost lăsați în afara formației de start, în locul lor fiind titulari Daniil Shevyakov, Sander Sinelid și Aleksandr Sevidovski. Mihailov a fost exclus din echipă din cauza jet lag-ului, iar Tenisti, care se recuperează după o accidentare la genunchi, nu a participat la schimb.

Milan Delevic a marcat primul său gol în primul său meci din Premier League.  Foto: Lacey Troska/jalgpall.ee

3. Nou-veniți în Premier League

Fundașul sârb Milan Delevic (26), atacantul gambian Aboule Ceesay (20) și mijlocașul senegalez Mohamed Gueye (20) și-au făcut debutul în Premier League pentru Bade.

În timp ce Delevic a început meciul în formația de start, a marcat primul său gol, a primit un cartonaș galben și a fost înlocuit în repriza secundă, Ceesay și Gueye au intrat ca înlocuitori în repriza secundă. Ceesay, ca și Delevic, a avut un joc productiv, oferind o pasă de gol pentru șutul lui Sarma. Gay a adus energie pe teren și a venit în prim-plan cu deciziile sale inteligente.

Pe lângă Delevic, Dimitri Jebehin (Bade), Oni Sutari (CAF), Richie Musaba (Levadia), Ahmed Giroud (Levadia) și Alexander Alteberg (United) și-au făcut debutul în Premier League cu un gol anul acesta.

READ  Luptătorii și-au luat măsurătorile la Martina-Lin Elo

4. Cel mai bun joc – Oscari Forsman

Deși Bade a marcat trei goluri, cel mai remarcabil jucător de pe teren a fost mănușarul finlandez Kalevi, care a făcut câteva salvari foarte bune și a păstrat tensiunea în meci aproape până la final. Dacă nu ar fi fost salvarile excelente ale lui Forsman, probabil că soarta meciului ar fi fost decisă mai devreme.

protocol:

Pe 21 iulie la ora 19:00 pe Stadionul Bide City

Paid City Team – GK Talina Kalev 3:1 (1:1)
23. Milan Delevic 51. Lovitură de pedeapsă. Patrick Crystal, 90+5. Robbie Sarma – 36. Alexander Svidovsky

Obiective auxiliare: 23. Daniel Lutz, 51. Henrik Ujamaa, 90+5. Abdoulie Ceesay – 36.S
Avertizări: 29. Milan Delevic 45+2. Patrick Crystal, 90+3. Henrik Ujamaa – 61. Daniil Shevyakov, 72. Daniil Suchojov, 90+4. Oni Sutari
Termenii jocului: +22, vreme vântoasă cu nori alternanți, teren cu iarbă în stare foarte bună