LIVE: Va deveni Spania de patru ori campioană sau se va încheia așteptarea de 58 de ani a Angliei? – Soccernet.ee

LIVE: Va deveni Spania de patru ori campioană sau se va încheia așteptarea de 58 de ani a Angliei?  – Soccernet.ee

Astăzi, de la ora 22:00, echipele spaniolă și engleză se vor întâlni în finala Campionatului European, care va avea loc pe Stadionul Olimpic din Berlin. Evenimentele pot fi urmărite prin intermediul transmisiei de text live pe Soccernet.ee.

Spania va deveni prima campioană europeană de patru ori dacă va câștiga. Cu toate acestea, Anglia avea să pună capăt unei secete de titluri de 58 de ani, englezii având doar titlul de Cupă Mondială din 1966 care să se arate la turnee majore.

Spania a fost singura echipă care a trecut prin faza grupelor turneului, deși grupa lui Luis de la Fuente (care includea și Italia, Croația și Albania) a fost desemnată ca Grupa Morții. Georgia a pierdut cu 4:1 în optimile de finală, Germania a fost învinsă cu 2:1 în prelungiri în sferturi, iar Franța a fost învinsă cu 2:1 în semifinale.

Anglia a strâns cinci puncte în subgrupa (care a inclus și Danemarca, Slovenia și Serbia) și a trecut cu mare dificultate de meciurile de screening până acum. Jude Bellingham 90+5 a ajuns în optimile de finală împotriva Slovaciei. Un minut de lovituri de departajare și în cele din urmă a câștigat 2:1 în prelungiri. Au fost necesare penaltyuri reușite în sferturile de finală împotriva Elveției. Golul victoriei în ultimul minut împotriva Olandei cu 2-1 în semifinale.

Urmărește și meciul final al emisiunii competiționale „Soccernet vs. Premium League”.: