Liderul Premier League B a Angliei trece pragul 50, iar polonezul de la Trans isi varui piciorul pentru prima data – Soccernet.ee

În runda a 23-a din Premier League B engleză, Viljandi JK Tolivik a câștigat un punct bonus important când a învins o dotă de la Nomi Kaljo. Runda s-a încheiat cu o victorie mare pentru liderul Tartu JK Tammeka U21 în fața PJK.

Tartu JK Tammeka U21 și Pärnu Football Club au terminat runda a 23-a a Super League B. Tartanii au marcat anterior patru goluri în prima repriză, ratând și o lovitură de pedeapsă și au mai adăugat trei goluri în repriza a doua. Prin urmare, Tammeka U21 a câștigat până la 7:0 și continuă să conducă clasamentul. Pentru PJK, pierderea uriașă înseamnă că devin a patra echipă care depășește marca de 50 de goluri primite.

De asemenea, au împărtășit bucuria ultimul loc Viljandi JK Tolivik, care a învins-o pe Nõmme Kalju FC U21 datorită golurilor timpurii ale lui Kaimar Sag. Aceasta a fost a noua înfrângere în acest sezon pentru echipa maurilor, care a înscris opt puncte consecutive.

Minows s-au confruntat, de asemenea, cu o dotă pentru JK Narva Trans, semnul de vară Kacper Kopczak marcând primul său gol, dar Jõhvi FC Phoenix a dat înapoi după ce Kelsey Egwu a primit un cartonaș roșu. Prin urmare, atacantul canadian nu poate participa la următorul meci, care va avea loc pe 21 august.

Fundașul Tallinn JK Legion Nikita Salamatov a primit și el cartonaș roșu în această rundă. Totodată, eliminarea Legiunii și golul victoriei lui FA Tartu Kalevi au fost în același timp – 90+7. Într-un minut! Läänemaa JK a fost de asemenea victorioasă, învingând echipa de dublu FC Kuressaare cu 3:1.

rezultate:

FC Kuressaare U21 – Läänemaa JK 1:3 (0:1)
58. Rando Tarkmell – 38. Martin Salve, 74. Andreas Teets, 87. Aarti Wisbert

READ  Primul sfert de finală al Ligii Baltice îl așteaptă acasă pe tineret Vlora

Viljandi JK Tolevik – Nõmme Kalju FC U21 2:0 (2:0)