Kompany a început cu o victorie puternică asupra lui Bayern, cu Muller erou principal

Vincent Kompany a jucat primul său meci oficial în calitate de antrenor al lui Bayern Munchen, ducând echipa la o victorie zdrobitoare cu 4-0 în optimile de finală ale Cupei Germaniei.

Bayern, deținătorul titlului istoric în Germania, a fost în deplasare la Ulm, care a promovat în Premier League pentru sezonul curent.

Thomas Muller marcase anterior două goluri în primul sfert de oră, iar dintr-o centrare Harry Kane a completat scorul final cu o lovitură de cap în prelungiri. Kane, golgheterul din Bundesliga sezonul trecut, a debutat abia în Cupa Germaniei.

Pe lângă Muller și Kane, a mai marcat și Kingsley Coman, care a marcat în minutul 79 după o muncă bună a lui Michael Olise.

Hoffenheim, primul în ligă, i-a demolat pe Würzburg Kickers, care joacă la trei niveluri sub ligă, doar la penalty-uri.