Kolamy și Bilbao, plecați în Insulele Canare, și-au pierdut avântul bun

După meciuri impresionante din Campionatul European și cu o săptămână în urmă în liga internă împotriva lui Real Madrid, Kollami s-a confruntat cu o zi neagră. A făcut doar unul dintre cele nouă lovituri în 15 minute (6/1 la doi, 3/0 la trei) și a avut trei turnover-uri. Pe lângă un coș, un singur recuper a mers în sus.

Într-un joc strâns pentru Bilbao, nimeni nu s-a remarcat atât de mult pe cât ar trebui de data aceasta, cel mai productiv fiind Theis de Ridder cu 12 puncte. Nicola Brussino a marcat 22 de puncte pentru Gran Canaria în Cupa Europei. Gran Canaria a câștigat trei din cele patru meciuri, în timp ce Bilbao a câștigat de două ori.

Săptămâna de la Bilbao a fost grea, pentru că în urmă cu doar câteva zile, meciul final al Campionatului Mondial a avut loc la Tbilisi, unde echipa Kutaisi a pierdut în Campionatul European de baschet.

Printre ceilalți jucători ai naționalei Estoniei, Artur Konontsuk a gustat sâmbătă bucuria victoriei, dar Caspar Trier a fost nevoit să simtă amărăciunea înfrângerii.

Oldenburg, painea lui Kononchuk, care a avut un început dificil de sezon, a învins surprinzător de ușor Ulm cu un scor de 93:66 în turul al patrulea din Bundesliga. Kononchuk a adunat 9 puncte și 7 recuperări în 20 de minute. Ulm a suferit prima înfrângere după trei victorii, iar Oldenburg a obținut a doua victorie după două înfrângeri.

Cu toate acestea, clubul de acasă al lui Trier, Napoli, continuă să piardă teren în Italia, cu patru înfrângeri acum. Pe teren propriu, Cremona a condus cu 65:57 înaintea ultimului sfert împotriva lui Famul, dar a pierdut meciul cu 81:87. Trier a marcat 5 puncte în 19 minute.

READ  Algiris a vrut să-i dea antrenorului o cizmă, dar jucătorii nu i-au permis