Kalev/Kramo au obținut o victorie puternică în Liga Estonio-Letonă, pierzând în fața Rapla | baschet

În Liga Estonio-Letonă de baschet, două echipe s-au întrecut vineri. BC Calif/Cramo au învins Liepaja cu 90:74 acasă, iar Rapla Utilitas a pierdut cu Valmiera la 65:80 în deplasare.

Prima echipă a Estoniei a condus cu 44:31 la finalul primei reprize la sala de sport Kalevi, iar diferența a crescut la 17 puncte în sfertul trei. La începutul perioadei decisive, Liepaja a avut cinci puncte de avans pentru o perioadă, dar Calif/Cramo le-a permis ulterior adversarilor să marcheze trei puncte în aproape patru minute și au câștigat cu un suport de 10:1 în medie.

Limet Bückler a marcat 19 puncte pentru a conduce cei mai buni marcatori ai lui Kalev/Kramo, Severi Kaukiainen a adăugat 14 puncte și cinci pase decisive, iar Kasper Sororg și-a susținut colegii cu 12 puncte. Echipa Estoniei a făcut 19 pase decisive, a forțat adversarii să facă 20 de retururi și a lovit 50 la sută din loviturile lor din teren.

În fața a aproape 1.000 de spectatori la Valmiera, Rapla a rămas în urmă cu 54:57 la începutul ultimului sfert timp de un minut și jumătate, dar apoi a rămas uscat timp de patru minute, gazdele însele înscriind 12 puncte în acea perioadă. Rapla a pierdut lupta la 37:49, iar adversarii au luat 21 de mingi de pe tabla ofensivă. Clubul estonian a marcat 12 aruncări libere din 21.

Jalen McCreary a marcat 16 puncte și șase recuperări pentru Rapla, Tormi Nets a adăugat 11 puncte și șapte recuperări, iar Hendrick Elmay a contribuit cu 10 puncte și cinci recuperări. Kahleel Spear a adunat 19 puncte, 17 recuperări și cinci pase decisive pentru Valmiera ca jucător pe teren.

READ  Dayana Yastremska din Ucraina a căzut la Indian Wells

Kalev/Kramo au avut două victorii și o înfrângere în tabel, iar pentru Rapla, acesta a fost meciul de deschidere al sezonului Ligii Estonio-Letonă.