Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020: Ole White face istorie calificându-se în sferturile de finală după ce a remizat 0-0 cu România

Încă două medalii pentru Noua Zeelandă, în timp ce Cheree Kinnear de la NZ Herald Focus Sport încheie ziua a șasea, iar legenda canotajului Eric Murray trece în revistă toată acțiunea pe apă. Video / NZ Herald

Ole White 0
România 0

Ole White a făcut istoria fotbalului din Noua Zeelandă, deoarece s-a calificat în fazele eliminatorii pentru prima dată la Jocurile Olimpice.

Au ajuns în sferturile de finală după un egal dificil de 0-0 cu România miercuri.

Este pentru prima dată când o echipă masculină din Noua Zeelandă iese din grupa lor la acest nivel și este o realizare care va fi celebrată pe scară largă.

Cu acest rezultat, echipa Oli-White a terminat pe locul al doilea în Grupa B, înaintea europenilor la diferența de goluri, în timp ce Coreea de Sud s-a clasat după ce a învins Honduras cu 6-0.

Nu va fi mai ușor pentru echipa lui Danny Hai, care va înfrunta sâmbătă Japonia pentru un loc în ultimele patru.

Cu atât de multe cote, a fost întotdeauna dificil.

A fost o afișare impresionantă a echipei lui Ole White, care a dominat posesia pe tot parcursul meciului, deși s-a străduit să creeze șanse clare împotriva europenilor, care au apărat adânc în număr.

Abordarea prudentă a României aproape a dat roade, deoarece au creat cele mai bune șanse ale meciului, deoarece au reușit să-l salveze pe portarul Michael Wood.

Căpitanul din Noua Zeelandă, Chris Wood, a jucat bine, atacantul lui Burnley fiind limitat la două șanse la jumătate. Joe Bell a fost din nou proeminent, în timp ce Gianni Stensis și Nando Bijancker au fost strălucitori în centrul apărării.

READ  Pegula, fosta campioană, Keys, se califică la Charleston Open

Pe măsură ce a doua repriză a progresat, Ole White a fost mulțumit de egalare, dându-și seama că diferența de goluri era superioară adversarilor lor și că Honduras dispăruse.

Hay a făcut mai multe schimbări la nivelul personalului, aducându-i pe Joey Champs, Matt Garbet, Callan Elliott și Marco Stamenek în primul lor început de campionat, revenind pe locul patru.

Neozelandezul Matthew Garbet lovește mingea împotriva României.  fotografie / AP
Neozelandezul Matthew Garbet lovește mingea împotriva României. fotografie / AP

România a fost întotdeauna la orizont ca un meci mai bun decât imprevizibilul grup hondurez, dar Ole White părea mai echilibrat cu noul format.

Au controlat complet mingea în prima repriză, dar le-a lipsit un produs final, în ciuda unor incursiuni grozave.

O lovitură liberă din lemn de la o distanță de 30 de metri a dus la o salvare excelentă a portarului Marian Iwani la poalele stâlpului. Champness a făcut o gaură în zona de penalizare și Wood s-a apropiat din nou de colțul lui Joe Bell, cu portarul în picioare.

Ole Whites țesea niște triunghiuri complicate, iar Champions a fost șters de frumoasa pasă a lui Bale, dar nu a putut trage departe.

Joey Champs a creat câteva șanse pentru echipa lui Ole White.  fotografie / AP
Joey Champs a creat câteva șanse pentru echipa lui Ole White. fotografie / AP

Wade, care a fost ținut de Hay în ciuda necazurilor sale împotriva Hondurasului, a fost obligat să se oprească bine în poziția sa apropiată, dar nu a fugit cu adevărat în prima repriză.

Europenii au fost constrânși de lovituri la distanță și au arătat periculoși doar în faza de tranziție, în afară de o șansă chiar înainte de pauză, când o centrare a atacantului lor i-a eludat.

A doua repriză a fost mai tactică, mai ales din România. S-au mulțumit să stea în zona lor și au jucat aproape în totalitate pe contraatac.

Dar strategia aproape a funcționat. După ce a fost abia în joc în primele 15 minute din a doua repriză, România ar fi trebuit să conducă ora. Dintr-un unghi, căpitanul Marius Marine a reușit să-l elibereze în cutia de șase curți, dar a dat din cap direct la picioarele unui Woud recunoscător.

Antrenorul Olya Whites, Danny Hay, a sărbătorit meciul de revenire al portarului Michael Wood.  Image / Getty Images
Antrenorul Olya Whites, Danny Hay, a sărbătorit meciul de revenire al portarului Michael Wood. Image / Getty Images

READ  Statistica ciclului celular | Poate „The Big Bang Theory” să deturneze fotbalul? - Soccernet.ee

Noua Zeelandă creează jumătate din șanse, dar europenii s-au apropiat din nou, cu Woud încercând să treacă peste bară.

Presiunea a crescut pe ambele echipe, iar Ole White s-a făcut vinovat de un fault în posesiune, împingând uneori pasul când era disponibilă o opțiune mai ușoară.

Blocul defensiv superb al lui Wood a fost salvat de la 12 metri – după ce a sărit dintr-o centrare a lui Liberato Cacace, într-una dintre ultimele șanse pentru ambele echipe.

Etapele finale au fost incredibil de tensionate pentru echipa lui Ole White, deoarece europenii au avansat în cele din urmă în căutarea unui câștigător, pe măsură ce neo-zeelandezii au încercat să reziste. Dar a fost destul de confortabil la final, ceea ce a dus la scene jubilante la fluierul final.