Jefimova a înotat cea mai mare notă a sezonului la Londra

Eneli Gefimova a ocupat locul trei la proba de 200 m bras la Jocurile de la Londra, cu cea mai bună notă a sezonului de 2.27.01.

Atleta estonă a anului de anul trecut, Enneli Jevimova, își va face ultimul start competițional înainte de Campionatele Europene care vor începe pe 17 iunie la Piscina Olimpică de la Londra în acest weekend.

Gevimova, în vârstă de 17 ani, va concura de vineri până duminică la AP Race London International, o cursă comercială numită după trei ori campion olimpic Adam Peaty.

În ziua de deschidere a competiției, estonianul s-a clasat pe locul al treilea la proba de 200 m bras, cu cea mai bună notă a sezonului din 2.27.01. Protejatul Henri Hyena a fost la 0,99 secunde de recordul național pe care l-a înotat în octombrie și la 2,38 secunde de standardul B al Jocurilor Olimpice.

Victoria a fost obținută de actuala campioană mondială Tess Schouten, care a dat dovadă de un nivel ridicat cu un timp de 2:22.08. Angharad Evans, care s-a clasat pe locul secund, a marcat 2:25.41.

Antrenorul lui Jefimova, Heine, a spus că obținerea celei mai înalte note a sezonului a fost un pas bun în direcția corectă, dar dacă va înota și acea distanță la Campionatele Europene a rămas deschis. „Din cauza problemelor de sănătate ale Enel, nu am reușit să facem lucrul potrivit pentru această distanță și tehnica este foarte variabilă. Vom vedea cum decurg următoarele săptămâni pentru el și apoi vom lua o decizie finală.”

Duminică, Jefimova va concura la 100 m bras, iar antrenorul speră să obțină cea mai bună notă a sezonului (1.06.74) pe care a obținut-o săptămâna trecută. „În acest moment, vrem să fim mai rapizi în fiecare cursă, iar la 100 de metri știm foarte bine ce avem de făcut din punct de vedere tehnic.”

READ  „Ia joc după meci”: Simona Halep visează să câștige acasă

„Vrem să menținem ritmul și numărul de lovituri convenite în prealabil și sper că imaginea generală a înotului va fi pozitivă. Diferențele tehnice între distanța de la 100 și 200 de metri Inelli sunt foarte mari și încă căutăm. „senzația potrivită pentru distanța mai lungă”, a analizat antrenorul.