În timp ce juca sub ochii vigilenți ai viitorului rege, Villa s-a prăbușit în fața grecilor – Soccernet.ee

Pe lângă cele trei Euroserie, Aston Villa, singura reprezentantă a Premier League, a pierdut meciul de deschidere al semifinalei Ligii Conferințelor.

43.000 de perechi de ochi s-au adunat la Villa Park și i-au privit pe oaspeții din Grecia făcând ceea ce le-a dorit inima cu gazdele. În minutul 17, marocanul Ayoub El Kaabim l-a pus pe Olympiacos în avantaj când l-a trimis în plasă pe Robin Olsen după o pasă eficientă cu călcâiul lui Cecchinho. 0:1. După 12 minute, Al Kaabi, care a primit mingea după un joc rapid de pasă, a adus-o din nou în cușcă – 0:2. Suporterii vilei au urmărit toate acestea cu mare durere, deoarece echipa lor favorită anul acesta a evoluat peste așteptări.

Cu toate acestea, Olympiacos a reușit să intre în pauză cu un avantaj restrâns, Ollie Watkins marcând după lucrul lui Matty Cash și Moussa Diaby. 1:2. Mașina de goluri a lui Villa Watkins și managerul Unai Emery au făcut semn să rămână calmi și apoi au început să se întâmple lucrurile. Prințul William a sărbătorit golul echipei gazdă în tribune.

La începutul celor trei sferturi din cea de-a doua oră, se părea că noaptea lui Villa nu era atât de sumbră până la urmă și lucrurile începuseră să le arate bine. În minutul 52, Diaby a transformat pasa lui Leon Bailey în gol și i-a făcut pe suporterii gazdelor să urle de bucurie. 2:2.

READ  Pegula, fosta campioană, Keys, se califică la Charleston Open

Sărbătoarea nu a durat mult În minutul 56, Al-Kaabi a marcat un hat-trick și a marcat o lovitură de pedeapsă provocată de Douglas Luiz. 2:3. Unsprezece minute mai târziu, Santiago Heze a extins din nou avantajul oaspeților la două goluri, când șutul său de la distanță mare a revenit de Ezri Konsa, pe care Olsen a fost neputincios să-l salveze. 2:4.

În minutul 84, Luiz a avut ocazia să ispășească un penalty când a plasat mingea în careul de 11 metri în interiorul suprafeței de pedeapsă a Olympiacos, dar șutul care a urmat a trecut pe lângă cadru.

Căldura a fost împărțită și în a doua semifinală, Fiorentina a găzduit Club Brugge. Clubul italian a cedat de două ori conducerea în acel meci, dar oamenii lui Vincenzo Italiano au reușit să câștige 3:2 cu un gol în primul minut în prelungire împotriva belgienilor, care au jucat în minoritate aproape jumătate de oră.

Meciul retur dintre Brugge și Fiorentina va avea loc miercuri din noua săptămână, iar Olympiacos și Villa se vor întâlni a doua zi. Meciul final al campionatului de conferință al sezonului este programat să aibă loc pe 29 mai la AEK Arena din Atena.

rezultate:

Aston Villa – Olympiacos 2:4 (1:2)
45+1. Ollie Watkins 52. Moussa Diaby 17, 29, 56. Lovitură de pedeapsă. Ayoub Al-Kaabim 67. Santiago Hazi

Lovitură de pedeapsă ratată: 84. Douglas Luiz (Vilă)

Fiorentina – Club Brugge 3:2 (2:1)
5. Riccardo Sottile, 37. Andrea Belotti, 90+1. Mbala jos – 17. Lovitură de pedeapsă. Hans Vanaken, 63 de ani. Thiago Rodriguez

Îndepărtarea: 61. Rafael Onyedika (Bruges)

READ  Swiatek trimite Polonia în finala Cupei BJK, cehii au învins Marea Britanie