În runda finală a turneului principal, Tameka a marcat cele mai multe goluri, iar Sporting și-a consolidat avantajul față de cei mai apropiați urmăritori.

JK Tapasalo – Vimsi JK

GK Tapasalo și Vimsi GK au egalat 1:1 la Tapasalo Arena. În meci, scorul s-a deschis la începutul reprizei secunde, în minutul 48, când Maite a transformat lovitura de pedeapsă alocată echipei feminine, dându-i lui Vimes un avantaj de 1-0. Heidi Melies a egalat scorul în minutul 73, lovitura lui Melies a fost ultima din meci, iar naționala feminină s-a mulțumit pentru prima dată în acest an la egalitate.

Tabasalo intră în turul final pe locul trei în tabel, după ce a adunat 36 de puncte și se află la două puncte de locul doi. Viimsi a scăpat de turneul de tranziție și continuă să concureze de pe locul șase în clasament – ​​cele 23 de puncte adunate lasă echipa feminină cu trei puncte mai departe de cele mai apropiate urmăritoare.

Tartu JK Tammeka – Põlva FC Lootos

Tartu JK Tammeka și-a arătat superioritatea acasă și a învins Põlva FC Lootos cu scorul de 5:1. Tamika a luat conducerea în minutul șase al meciului, când Alexandra Kelly a tras în poartă un șut de la 11 metri. Până la sfârșitul primei reprize, Mary Kievett a marcat pentru a câștiga echipa feminină cu 2-0. La începutul reprizei secunde, Valery Lek a marcat un gol pentru Tamika, la care Kart Hadsi i-a răspuns pentru Lotus un minut mai târziu. În minutul 82 al meciului, al patrulea gol al lui Tameka a fost marcat de Kirkely Lilets, iar Kievit a marcat și golul final al meciului și al cincilea gol al lui Tameka în al treilea minut suplimentar.

În turneul principal, Tamika a adunat 26 de puncte, ceea ce menține echipa feminină pe locul cinci în tabel – patru puncte separă echipa feminină de locul al patrulea, iar cel mai apropiat urmăritor al lor este de trei puncte. Lotus, care a înregistrat o victorie și trei remize în acest sezon, rămâne pe locul opt în tabel, ceea ce înseamnă că echipa feminină va continua să concureze la turneul de tranziție.

READ  Titlul de Cel mai bun luptător al anului a fost acordat lui Nabe, Viso și Renbok | lupte libere

Tallinna FC Flora – Tallinna FC Ararat

Tallinna FC Flora a învins Tallinna FC Ararat cu 4:0 datorită golurilor din prima repriză. Elisabeth Espoo a găsit fondul fileului de două ori, în timp ce Marie-Lis Lilimai și Seret Ramit au marcat și ele. Totodată, echipa feminină, care a cucerit titlul de campionat săptămâna trecută, a ratat două lovituri de departajare.

Dacă Flora are o diferență de 23 de puncte față de cel mai apropiat urmăritor și titlul de campionat este sigur astăzi, atunci Tallinna FC Ararat, care a încheiat turneul principal cu 19 puncte pe linia a șaptea a tabelului, competiția continuă să rămână. UEFA Champions League.

SAKO Sporting – GK Talina Kalev

SACO Sporting a câștigat acasă când JK Talina Kalevi a fost învinsă cu 3:0. Elise Gertrude Bulovey, care a marcat un gol la finalul primei reprize, a condus gazdele la pauză cu un avantaj de un gol. În minutul 78 al meciului, Merilee Tom a dat dovadă de productivitate pentru Sporting, iar Catherine Saulos a marcat golul final al meciului.

Sporting intră în runda finală a celui de-al doilea rând în tabel, după ce a adunat 38 de puncte, iar cu cea mai recentă victorie se află la două puncte de cel mai apropiat concurent al său. Talina Kalevi are 30 de puncte, ceea ce o plasează pe locul patru, cu șase puncte despărțind echipa feminină de primele trei.