Im Foot Studio | Argo Arbeiter dintr-o sticlă Pickford: În spatele cuvântului care le-a adus victoria se află munca aprofundată a zeci de analiști

Im Foot Studio |  Argo Arbeiter dintr-o sticlă Pickford: În spatele cuvântului care le-a adus victoria se află munca aprofundată a zeci de analiști

După ce Anglia a învins Elveția cu 5-3 la penalty-uri, o fotografie cu sticla portarului Angliei Jordan Pickford a devenit virală, arătând tuturor rivalilor cum ar trebui să se descurce Pickford la loviturile libere de la 11 metri. Munca inițială a funcționat – o salvare Pickford a fost suficientă și campionatul Angliei a continuat.

„Antrenorul portarilor și analiștii fac toată munca preliminară intensă, care este apoi lucrată cu portarul înainte de meci”, a explicat fostul membru al naționalei Estoniei și antrenor de fotbal Arju Arpeter. „Cum să privesc diferitele nuanțe este o știință separată. Este o muncă mult mai lungă decât acele 120 de minute pe care le-am petrecut pe teren. În echipe mari, există forțe diferite în fundal decât jucătorii.”

„În unele ligi, sunt zeci de analiști care lucrează la cluburi. Poate că nu a mai rămas nimic pentru bani munca din spatele acestor câteva cuvinte este atât de grozavă ”, a explicat expertul Comisiei Europene Õhtulehe despre importanța detaliilor în marele joc.

Desigur, eu și Arbiter am vorbit despre cele patru sferturi de finală și am așteptat cu nerăbdare semifinalele dintre Spania și Franța și Anglia și Olanda.

Ce ar putea deveni decisiv în aceste dueluri și de ce nu a fost necesar să aveți un număr mare de șanse de gol pentru a câștiga în runda precedentă, puteți asculta și urmări deja în videoclip.

READ  Fostul președinte al Federației Române de Box, Rodil Obregga, a murit la vârsta de 57 de ani.