Haaland, care și-a lovit pălăria, a ajuns la trei pași de record – Soccernet.ee

Una dintre cele mai mari vedete care va rata turneul final UEFA care va începe în curând este, desigur, atacantul naționalei Norvegiei Erling Haaland. Atacul lui Manchester City și-a compensat absența de la turneul major înscriind un hat-trick în meciul internațional împotriva Kosovo, pe care Norvegia l-a câștigat cu 3-0.

După ce a câștigat doar trei din opt meciuri din seria de calificări și a terminat pe locul al treilea în spatele Spaniei și Scoției, și Norvegia a început prost anul acesta, pierzând cu Cehia la Oslo în martie, apoi egalând cu Slovacia. Dar golurile lui Haaland din minutele 15, 70 și 75 au dus la prima victorie a anului. Sâmbătă, naționala daneză vecină, care se pregătește pentru Campionatul European, va juca la Brondby.

Cu toate acestea, Haaland se apropie cu pași repezi de titlul de golgheter din toate timpurile naționalei Norvegiei. Acum are 30 de goluri în 32 de apariții internaționale, în fața lui Jurgen Juventus cu doar 33 de goluri în tabelul istoric. Jovel, care a condus echipa națională a Norvegiei la o medalie olimpică de bronz în 1936, a luat 45 de jocuri în 1928-37 pentru a-și atinge recordul.

Următorul adversar al Norvegiei, Danemarca, care se așteaptă să fie în subgrupa Campionatului European care include Anglia, Serbia și Slovenia, a fost învinsă de Suedia cu 2:1 pe teren propriu cu Parken. Pierre-Emile Hojbjerg a adus gazdele în avantaj în minutul al doilea, dar Alexander Isak a egalat doar șapte minute mai târziu. Echipa daneză a obținut victoria prin căpitanul Christian Eriksen, care a șutat mingea pe lângă stâlp din spatele suprafeței de pedeapsă în minutul 86.

READ  Turcia a învins Letonia, formată din 10 jucători, într-un meci de calificare la Euro 2024 cu 5 goluri

Multe alte echipe care se pregătesc pentru Campionatul European s-au antrenat să marcheze împotriva unui adversar care era de așteptat să fie mai slab. Grație golurilor lui Kevin De Bruyne și Leandro Trossard, Belgia a trecut cu 2-0 de Muntenegru, iar Franța și-a asigurat o victorie cu 3-0 în fața Luxemburgului, care le rezistase atât de mult timp la Metz, cu ajutorul loviturilor precise ale lui Randall Colo. . Moan, Jonathan Klaus și Kylian Mbappe.

Spania a zdrobit Andorra în repriza secundă, iar Ayoze Perez a deschis scorul într-o victorie cu 5-0, apoi Mikel Oyarzabal a strălucit cu un hat-trick în 20 de minute de la repriza secundă. Lovitura lui Ferran Torres a adus un punct de meci. Slovacia, care se află în aceeași subgrupă cu Belgia, România și Ucraina, s-a bucurat și ea de o victorie cu 4-0 în fața San Marino în Campionatul European.