Germanul, care abia a ajuns la masa principală, l-a eliminat pe Saqqar din competiție Tenis

Germanul, care abia a ajuns la masa principală, l-a eliminat pe Saqqar din competiție  Tenis

GhinionGermana Julie Niemeyer (pe locul 96 WTA), care a intrat în tabloul principal al turneului ATP 500 de la Bad Homburg, Germania, a reușit imediat o supărare majoră în runda de deschidere când a învins-o pe cea mai bună clasată Maria Saccard.

Pierzând în meciul decisiv al turneului de calificare, dar apoi ca învins norocos (Ghinion) Niemeyer, care a ajuns la turneul principal, a fost clar în spatele lui Skar în primul set, când grecul și-a spart serviciul de două ori și apoi a câștigat setul cu 6:2.

În setul doi, rolurile s-au schimbat și jucătorul german a spart serviciul adversarului cu scorul de 2:1, apoi a avansat cu scorul de 4:1. În ultimul meci, a spart din nou serviciul și a dus meciul la decisiv cu o victorie de 6:2. Al treilea set a fost egal, dar Niemeyer a deschis un avantaj de 4:2 cu ajutorul unui break. Neamțul a luat apoi conducerea cu 5:3, dar Sakkari a reușit să egaleze și câștigătoarea s-a decis în finală.

Niemeyer a condus cu 3-0 în bătălia decisivă, dar Sakkari a răspuns cu trei puncte consecutive. Niemeyer a condus apoi cu 5:3 și nu a renunțat niciodată la conducere, câștigând 2:6, 6:2, 7:6 (4) de la primul punct de meci.

Niemeyer, care are o victorie WTA 125 în carieră, o va înfrunta pe Paula Badosa (WTA 113), care a învins-o pe olandeză Arantxa Ros (WTA 55) în seturi consecutive, în turul doi.