Georgia a luat conducerea, dar Spania și-a arătat puterea în repriza secundă Football EC

În Campionatul European de fotbal, Spania a pierdut în prima repriză în fața Georgiei în optimile de finală, dar a câștigat la finalul meciului cu un scor decisiv de 4:1.

După cum era de așteptat, Spania a păstrat mingea aproape 90 la sută din timpul de joc la Köln în primul sfert de oră și a căutat golul de la început într-un ritm foarte rapid, dar în total contrast cu cursul meciului, Georgia a fost capabil să marcheze primul gol. Din nou prima înțepătură: George Mikautadze, care a înscris în toate meciurile sale până acum, în minutul 18, a dus mingea la mijlocul terenului într-un contraatac rapid și a găsit-o cu o pasă de la extrema dreaptă Otar Kakabadze a cărei centrare l-a lovit pe fundașul central. Robin Le Normand în spatele lui Unai Simon.

Georgia a arătat și unele contraatacuri puternice împotriva Spaniei, câștigându-i multă admirație în acest Campionat European – mai ales în victoria cu 2-0 în fața Portugaliei. În mai multe rânduri, cea mai mare vedetă a lor, Hviča Kvaratskhelia, a putut alerga, iar în repriza secundă a încercat să-l surprindă pe Simon cu un șut din terenul său; Cu toate acestea, georgienii nu au avut 100 la sută șanse de gol.

Nu același lucru se poate spune despre Spania, care și-a continuat dominația asupra meciului după o scurtă perioadă de recuperare după golul Georgiei și a avut până la 34 de șuturi (13 la poartă) înainte de fluierul final. Neco Williams a jucat un meci minunat, iar din pasa sa Rodri a egalat cu un șut mic de pe linia suprafeței de pedeapsă în minutul 39, la șase minute de la începutul reprizei secunde, așa că Fabian Ruiz a condus echipa spaniolă în avantaj prin Lamine. cruce Yamali.

READ  Prietenii rezervă accidental zboruri către țara greșită: „Arata la fel”

La finalul meciului, naționala Georgiei s-a simțit epuizată, au existat goluri mari în apărarea sa, iar Spania ar fi putut înscrie mai mult de două goluri în ultimul sfert de oră. În minutul 75, Williams a executat un atac rapid și perfect, iar Dani Olmo a completat scorul final opt minute mai târziu.

Într-un meci minunat, Spania va întâlni gazda Germania în sferturile de finală la Stuttgart pe 5 iulie.

.

În primul meci al serii se vor întâlni Anglia și Slovacia. Cele două țări s-au întâlnit de șase ori, Anglia câștigând toate cele șase meciuri. Câștigătorii grupei C Anglia au adunat un total de cinci puncte în grupă. Ei au învins Serbia cu 1-0, au jucat Danemarca cu 1-1 și au egalat cu Slovenia cu 0-0. Slovacia s-a calificat din Grupa Cinci cu patru puncte, dându-i locul trei. Slovacia a surprins Belgia cu o victorie cu 1-0, a pierdut cu 1-2 în fața Ucrainei și a egalat 1-1 cu România. Meciul Anglia-Slovacia începe la ora 19:00.

În al doilea meci al zilei, Spania și Georgia se vor înfrunta. Cele două țări s-au jucat de șapte ori: Spania cu șase și Georgia cu una. Georgia s-a clasat pe locul trei în Grupa F. Au învins Portugalia cu 2-0, au pierdut cu 1-3 în fața Turciei și au egalat cu 1-1 cu Cehia. Spania a obținut o victorie puternică în grupa a doua cu nouă puncte. Croația a pierdut cu 3-0 în meciul de deschidere, apoi Italia a fost învinsă cu 1-0 și, în final, Albania a fost învinsă cu 1-0. Mingea se joacă la ora 22:00.

READ  Kudre-Schnyder s-a clasat pe locul șase la Campionatele Mondiale, iar Parts a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Europene pentru Tineret de Direcție

Jocul este comentat de Tarmo Tiisler și Marko Lelov, iar studioul este condus de Aet Süvari.