Gazda Statelor Unite, care nu a reușit să îndeplinească bara, a fost eliminată din Copa America fotbal

Gazda Statelor Unite, care nu a reușit să îndeplinească bara, a fost eliminată din Copa America  fotbal

În Campionatele de fotbal din America de Nord, Centrală și de Sud, care se desfășoară în paralel cu Campionatele Europene, gazda Statele Unite ale Americii a fost eliminată luni din competiție și a fost nevoită să recunoască superioritatea Uruguay-ului cu 1-0.

Statele Unite au pierdut cu 1-2 cu Panama în al doilea meci din grupa după un cartonaș roșu devreme pentru Timothy Weah, iar Statele Unite au fost nevoite să câștige sau să egaleze cu Uruguay pentru a-și păstra speranțele vii și pentru a spera că meciul Panama-Bolivia, care a fost jucat în același timp, s-ar îmbunătăți. Ar fi, de asemenea, o remiză.

Într-un meci fizic plin de greșeli, ambele echipe au fost nevoite să facă o schimbare în prima repriză, iar jocul s-a deschis în repriza secundă, Uruguay a marcat în minutul 66, când șutul lui Cristian Oliveira a fost în cele din urmă blocat după o lungă verificare în ofsaid.

Gazdele l-au testat de patru ori pe portarul uruguayan Sergio Roche, iar cea mai periculoasă situație s-a deschis la nouă minute după singurul gol al meciului când Rocher a scăpat mingea, dar șutul lui Christian Pulisic a fost blocat de Manuel Ugarte pe linia porții. Uruguay învinge Statele Unite pentru prima dată din 1993.

În același meci, Panama a avansat rapid împotriva Boliviei, cu Bruno Miranda egalând scorul în minutul 69, Eduardo Guerrero în minutul 79 și Cesar Yanesi în minutul 90 + 1. Golurile din minutul au pus Panama pe locul doi, cu șase puncte în spatele Uruguayului, care a încheiat turneul cu succes deplin.

Echipa de pe locul doi din Grupa a Patra se va confrunta cu Uruguay în sferturile de finală, în timp ce Panama va juca cu câștigătoarea Grupei a Patra. După două runde, Columbia ocupă primul loc acolo, după ce a câștigat ambele meciuri, și va juca împotriva Braziliei, care se află pe primul loc cu patru puncte, în turul final al fazei grupelor. Dacă brazilienii ar pierde, și Costa Rica ar avea șanse teoretice să se califice.

READ  Cursa pentru lotul Angliei pentru Cupa Mondială: Ce înseamnă omisiunea lui Man United pentru Harry Maguire și Luke Shaw? | știri despre fotbal