Furia care l-a trimis în finala cupei l-a costat pe Allegri postul de antrenor al lui Juventus | fotbal

Furia care l-a trimis în finala cupei l-a costat pe Allegri postul de antrenor al lui Juventus |  fotbal

Juventus, campioana de 36 de ori a Torino, a anunțat vineri demiterea actualului său antrenor, Massimiliano Allegri.

Juventus a învins-o pe Atalanta cu 1-0 în finala Coppa Italia miercuri pentru a câștiga primul titlu în trei ani. Totuși, Allegri a fost exclus la finalul meciului pentru că a protestat împotriva deciziilor arbitrilor. După fluierul final, Allegri a discutat și cu arbitrii și cu președintele Tuttosport, Guido Facciago.

Vineri, Juventus a anunțat demiterea lui Allegri. Câștigătorul de două ori al Cupei Europene/Ligii Campionilor a anunțat: „Expulzarea urmează comportamentului din timpul și după finala Cupei Italiei, pe care clubul îl consideră nepotrivit pentru valoarea lui Juventus”.

Plecarea lui Allegri, în vârstă de 56 de ani, nu este o surpriză, deoarece în presa italiană s-a relatat de mult că clubul de top va fi antrenat de fostul jucător Thiago Motta în sezonul viitor. Au mai rămas două meciuri până la finalul sezonului, iar Juventus ocupă locul patru în clasament și concurează pentru medalia de bronz cu Bologna, antrenată de Thiago Motta.

Allegri, care a antrenat prima dată pe Milan la începutul ultimului deceniu, a fost antrenorul lui Juventus în sezonul 2014-2019, iar sub conducerea sa echipa a devenit campioană a Italiei timp de cinci sezoane consecutive și a mai jucat de două ori finala Ligii Campionilor. . Al doilea mandat al lui Allegri la Juventus a început în vara lui 2021 și a fost umbrit de scandalurile care i-au costat pe Juventus zece puncte în clasament și un loc în Europa League sezonul trecut.

READ  Jon Johnson Cullum: Fostul star de baschet NMA Arute se aventurează în Ucraina | Liceu