EXPO: Peste 160 de sportivi au concurat pe Aeroportul Kelts

La categoria Faster Cars la Outlaw, Andris Arnover (Pontiac Trans Am), care a câștigat bronzul anul trecut la Campionatul European și se află încă pe locul patru în acest sezon, l-a învins în finală pe Gunnar Lücke (Nissan 200SX S14). În semifinale, Arnover a fost mai bun decât Rivo Sinijarvi (Chrysler 300C).

„A fost un weekend foarte greu”, a spus Arnover. „Vineri a fost foarte cald, am făcut o singură pornire și, pentru că am descoperit o scurgere în sistemul de alimentare, am putut face doar un tur și sâmbătă. Echipa a corectat erorile și totul a mers bine duminică.

Atât în ​​prima cât și în a doua rundă eliminatorie, Arnover a cronometrat 7,7 secunde. „Am mers în siguranță, a fost cald, temperatura pistei a fost de aproximativ 45 de grade și nu am încercat să obțin 7,5 secunde, în cele din urmă, este important să ajungem la final în cursa de coborâre.”

În cea de-a doua categorie a Campionatului Estonian Supercomp, Kurt Orusar (Nissan 300ZX) a fost mai rapid decât lituanianul Kestutis Gilis (Audi R8) în finală.

„Știam că adversarul meu din finală a fost foarte rapid, dar a adormit la start și apoi a rupt indicatorul de separare a timpului Sunt recunoscător echipei și pregătirii mașinii, care m-au ajutat foarte mult și au făcut o treabă extraordinară”.

Andrés Messar (Kawasaki ZZR) l-a învins pe Christo Luemi (Yamaha YZF-R1) în clasa Streetbike a Campionatului MotoGP, iar Deivid Urbus l-a învins pe Aldar Pärna (ambele Suzuki Hayabusa Turbos) în Probike. Urbus a stabilit un nou record de motocicletă în Estonia în sfertul de milă, cu un timp de 8,59765 secunde (273,82 km/h).

READ  Nu se poate scăpa de lumina reflectoarelor pentru Naomi Osaka la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Campionatul și Cupa Estoniei de Sprint Sport va continua pe 27 iulie pe Aeroportul Ullinorme cu Speedest Glassdrive Racing.