Estoniei și lituanienii au câștigat Turneul Memorial de Volei Matei Vitivoloi

Sâmbătă, a doua etapă a turneului de vară standard al voleiului de plajă a culminat cu turneul Kloogaranna, Turneul Memorial Mati Vetevului, parte din seria de campionat EEVZA, care a fost câștigat de Rasmus Meus, Kaur Erik Kaes și letonele Ariana Rudkovskaja și Skalev Krizanauskaite.

La turneul masculin, trei perechi de Estonie au luat cu asalt spectacolul, toate care au ajuns în cele din urmă pe podium – câștigătorii de mai târziu Mius și Kais, eventualii concurenți Mikkel Knott și Karl Maidel și pe locul trei Urmas Beck și Dimitri Korotkov. El a spus că letonii Oliver Buljacs și Markus Graudins au fost primii care au ratat o medalie în rândul bărbaților. volei.ee.

Semifinalele pentru ambii bărbați s-au jucat conform unui scenariu similar – perechea care în cele din urmă a avansat în finală a pierdut primul joc cu o marjă largă, a câștigat al doilea cu o marjă îngustă și a fost, de asemenea, mai încrezătoare în al treilea set decisiv. Astfel, Knott și Maidel au jucat 2:1 (9:21, 21:19, 15:12) în semifinale împotriva tinerilor letoni Buljak și Grudens, iar Meeus și Kais tot 2:1 (11:21, 22:20, 15). :11) Peje și Korotkov.

În finală, cei doi câștigători ai primei etape a Standard Beach Volleyball Summer Tour, Knott și Maidel, au arătat o rezistență foarte puternică față de Mius și Case, dar bărbații mai tineri care au concurat împreună pentru prima dată în această vară au reușit să controleze mai bine cu numărul greșelilor lor și cu o victorie 2:0 (21:19, 21:17), doar Rasmus Meus și Kaur Erik Kaes au ajuns pe vârful podiumului. Elanul bun de care se bucurau Mieus și Kais este evident și prin faptul că i-au eliminat din competiție pe lituanienii Mantas Donila și Karulis Palubinskas, câștigători ai Turneului Memorial Matej Vitivoloi de anul trecut, cu o victorie de 2-0 în optimile de finală.

READ  UFC 281: Israel Adesanya salută șansa de a rescrie povestea împotriva lui Alex Pereira cu titlu online

Medalia de bronz a fost luată de Beck și Korotkov, care terminaseră pe locul doi în etapa anterioară, învingându-și vecinii din sud Poljacs și Grudenz cu 2:0 (22:20, 21:19) într-un meci foarte strâns care s-a încheiat în două etape. .

În competiția feminină, raportul de putere a fost inversat – doar Eva-Liisa Koivunen și Liisa-Lota Jurgensson au ridicat steagul Estoniei sus în ultima zi, iar perechea ucraineană Eva Serdzhuk și Daria Romanjuk și perechea lituaniană Rudkovskaya și Krizanauskaite și Lilija Pe primele locuri au jucat și Verinovich și Vlada Oganauskiene.

Cel mai bun rezultat pentru duo-ul estonien a fost locul trei pentru Koivonen și Jorgenson în Klogarana. În semifinale, estona a înfruntat-o ​​pe ucraineană, pe care a pierdut-o cu 0:2 (12:21, 19:21). Virenović și Ojanauskin i-au înfruntat pe experimentații Koivunen și Jørgenson ca învinși în a doua semifinală, care a fost o afacere internă între perechea lituaniană. Deși estoniene au luat medalia de bronz după două meciuri, lituaniencele nu au făcut nimic ușor în meciul pentru medalii – primul meci s-a încheiat cu scorul de 22:20, al doilea doar 27:25, iar meciul a durat doar 47. minute. minute.

La feminin, victoria la Turneul Memorial Matej Vitivoloi a revenit lituanienilor Ariana Rudkovskaja și Skalev Krizhanauskaite, care au învins în finală duoul ucrainean Serdzhuki și Romanjoki cu scorul de 2:0 (21:17, 21:19).