Eroul lui Bayde, Oscar Huem, și-a făcut tatăl să plângă cu un gol – Soccernet.ee

Paide Linnameeskond a ajuns în turul doi de calificare al Ligii conferințelor datorită 120+1 pentru mijlocașul de 19 ani Oscar Huemo. Cu un minut înainte de golul care a spart zidul defensiv al clubului galez Bala Town și le-a oferit Lakers o victorie cu 3-2 în cele două meciuri.

Greva Clanului a schimbat imediat atmosfera de pe Stadionul Parnu Beach. Dezamăgirea și teama că Bade va renunța la succesul 2:1 pe care îl obținuseră din exterior au fost imediat înlocuite de bucurie pură și intoxicare de victorie.

Oscar, cred că aceasta este cea mai bună zi din cariera ta de fotbalist?
Așa cred. Nu există momente comparabile.

Lovitura a fost un plan stabilit când ai primit mingea?
Nici nu știu exact ce am făcut. Nu era unde să-l hrănească și nu avea sens să se întoarcă. M-am gândit că o voi încerca. Azi am intrat.

Tu, Daniel Lutz și Dmitry Gebehin ați venit din tură la sfârșitul timpului regulamentar. Ce mesaje ți-a transmis antrenorul pe teren?
Nu a existat niciun mesaj direct, dar mesajul a fost întotdeauna același: intrați și schimbați jocul. Știm ce avem de făcut. Prima repriză a fost puțin proastă din partea noastră. Nu am putut găsi mișcările și împingem jocul adversarului. Așa că misiunea noastră a fost să aducem viteză și energie pe teren.

În prelungiri, scorul a fost 7-1-1 prea mic pentru Bala Town. Ce să faci în privința asta?
A fost foarte dificil! Nu mai era nimic de făcut decât să treci prin fața acestei linii de apărare șapte și să sperăm să deschidem niște zone sau coridoare. Nimic nu s-a întâmplat direct, dar am reușit să mă apropii de poartă și am tras.

READ  Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022: România ocupă locul trei în clasamentul medaliilor

Ai primit vreodată un asemenea hit la antrenament?