Echipa reprezentativă din Tallinn a participat pentru prima dată la Jocurile Internaționale pentru Copii

Între 16 și 19 iulie, în orașul mexican Leon s-au desfășurat Jocurile Internaționale pentru Copii, unde a participat în premieră echipa reprezentativă a Tallinn. Jocurile au avut loc pentru a 56-a oară și au implicat aproximativ 1.500 de sportivi cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani din peste 80 de orașe și aproximativ 50 de sportivi. Din țări din întreaga lume.

Jocurile Internaționale ale Copiilor sunt organizate de diferite orașe începând cu anul 1968. Jocurile au primit recunoaștere din partea Comitetului Olimpic Internațional și sunt în esență una dintre cele mai importante probe de forță internațională pentru această grupă de vârstă, deoarece Jocurile Olimpice oficiale ale Tineretului au loc în competiție pentru sportivi cu vârsta cuprinsă între 15 și 18 ani.

La Jocurile Internaționale pentru Copii desfășurate în Mexic, tinerii au putut concura în șapte sporturi, și anume baschet 3×3, atletism, fotbal, taekwondo, tenis, înot și volei. Reprezentarea Tallinnului a fost formată din cei mai buni sportivi ai orașului, care aparțineau în topul Estoniei la grupa lor de vârstă, tinerii sportivi din Tallinn au participat la baschet 3×3, taekwondo, tenis, înot și volei.

Echipa reprezentativă a Tallinn a evoluat foarte bine în meciurile din Mexic, Au fost câștigate în total 11 medalii Toți sportivii noștri au terminat în primii opt în domeniul lor.

Un tânăr de 15 ani s-a ocupat de cele mai multe medalii Înotatoarea Marie Randvalle de la Gimnaziul Gustav AdolpheCare a câștigat până la patru medalii de aur (la 50 de metri și 100 de metri stil liber și la 50 de metri și 100 de metri fluture). Alți înotători au reușit și la Tallinn, Tristan Scott de la Hansalo Tallinn 32nd High School A câștigat medalia de aur la 50 de metri bras, Emily Barley-Arats de la Liceul German din Tallinn A câștigat o medalie de argint la 50 de metri stil liber Ilya Hryastov de la Eurogimnaziu A câștigat două bronzuri la 50 de metri stil liber și la 200 de metri mixt.

READ  Jõhvi și Kopli au ajuns primii în semifinale în competiția de cupă de fotbal

La taekwondo, a fost încoronat câștigător la Jocurile Internaționale pentru Copii la categoria 63 kg pentru băieți. Svyatoslav Moskovtsev de la Liceul de Arte din Tallinn Ea a câștigat o medalie de bronz la categoria fete de 49 kg Alia Lamdaghri de la Școala Alaoui Sao.

La echipa de volei fete din Tallinn Elise Ahgopera de la Școala Deschisă, Greten Sipp de la Liceul Tallinn Lilkula, Katarina Kaljula de la Școala Buha Mikael, Kira Lena de la Școala Privată Lukas Odentis, Maria Hall de la Liceul Bilgolina, Mareli Mette Margamay de la Școala Primară Tallinn Nome s-au întors din Mexic cu un medalie de argint Medalii.

În plus, echipa de baschet 3×3 a câștigat Este format din Hendrik Niland de la Școala Rocca al Mare, Hugo Thiers de la Școala Tallinn 21, Ralf Koeve de la Școala Primară Tallinn Nome și Robert Kanjur de la Școala Rocca al Mare, locul 4.
Jucători de tenis Elisabeth Averjanov de la Rocca al Mare și Lukas Raudkevi de la St. John’s School s-au situat la egalitate pe locurile cinci și opt. pe
Tinerii au fost antrenați de antrenorii Ekki Tiedemann, Evelyn Lipa, Kaja Alegand, Chris Keeling și Melis Nurmikan.

Anul viitor, turneul major va avea loc la Tallinn, în perioada 3-8 august, în cadrul campaniei Capitala Europeană a Sportului. În programul competiției sunt în total șapte domenii, și anume baschet 3×3, fotbal, judo, atletism, volei pe plajă, înot și scrimă, iar aproximativ 1.000 de tineri sportivi din întreaga lume sunt așteptați să participe la Tallinn.

READ  În interiorul orașului: Special Houston!