Echipa puternică a lui Real Madrid a avut nevoie de timp pentru a se încălzi din nou – Soccernet.ee

După un început frustrant, Real Madrid a revenit în sfârșit pe drumul cel bun și l-a învins pe Espanyol cu ​​două goluri marcate în repriza secundă. Mănușa de forehand a eroului spaniol Thibaut Courtois a făcut istorie negativă.

Meciul lui Real Madrid împotriva lui Espanyol a început promițător, gazdele având mai multe ocazii și s-a crezut că este doar o chestiune de timp până când golul să fie în sfârșit deblocat. Frustrarea a crescut: Real Madrid a avut 14 șuturi în prima repriză, șase dintre ele la poartă, dar scorul a rămas zero la pauză.

Începutul reprizei secunde a fost mai mult un test pentru Real Madrid. Espanyol a respins atacul unui alt adversar și s-a ridicat la un atac rapid cu ajutorul unei mingi lungi conduse de Joffrey Carreras. Interulul Espanyol s-a mutat într-un unghi ascuțit și și-a încercat norocul – mingea a sărit între picioarele lui Thibaut Courtois și în plasă! Când prima lovitură a ratat ținta, șutul a fost acordat belgianului, care a devenit primul jucător de mănușă al clubului care a marcat un autogol în secolul XXI.

Real Madrid a răspuns doar patru minute mai târziu, când șutul lui Jude Bellingham a fost respins, iar Dani Carvajal a marcat de la mică distanță. Rodrigo, Vinicius Junior și Kylian Mbappe au marcat și ei (lovitură de pedeapsă) în ultimul sfert de oră.

Real Madrid a marcat 13 goluri în sezonul de ligă până acum. 12 dintre ei s-au născut în timpul celui de-al doilea trei sferturi de oră. Cele cinci goluri marcate în meciurile UEFA (Liga Campionilor și Supercupa) au venit și ele după revenirea din pauză.

READ  Leverkusen a menținut o serie mare de 90+6. Minut cu gol live

Osasuna, care a învins Las Palmas cu 2:1, a înscris și ea punctele câștigătoare, iar Ante Budimir a marcat primul gol spre onoarea și mândria echipei. Valencia a câștigat Girona cu 2-0 cu două goluri în minutele 56 și 58.

rezultate:

Osasuna – Las Palmas 2:1 (1:1)
39. Pixul. Ante Budimir 60. Aimar Oroz – 41. Alberto Molero

Valencia – Girona 2:0 (0:0)
56. Luis Rioja, 58. Danny Gomez

Real Madrid – Espanyol 4:1 (0:0)
58. Dani Carvajal, 75. Rodrigo, 78. Vinicius Junior, 90. Lovitură de pedeapsă. Kylian Mbappe – 54. vs Thibaut Courtois