Echipa Estoniei de handbal sub 18 ani a început campionatul Mării Baltice cu o victorie, Christopher Ladyman marcând 15 goluri

La începutul primei reprize, Estonia a condus cu unul sau două goluri. În câteva ocazii, echipa a fost forțată să remizeze, dar a durat ceva timp. Pentru prima dată, a permis Lituaniei să conducă meciul în minutul 20, dar și asta cu un singur gol. Golurile lui Christopher Leidman, Christian Heinla și Markus Lidsar au ajutat Estonia să revină rapid în joc și astfel echipa a luat conducerea în minutul 23 cu un scor de 14:12. Golul final al primei reprize i-a revenit lui Christopher Ruben Sumitsa, care a marcat la 18:15.

Estonia a început din inimă a doua jumătate a meciului: Ladyman a marcat rapid 3 goluri și a condus Estonia cu 4 goluri. Dar Lituania a ripostat, iar Estonia nu a putut să-și mențină avantajul: în minutul 41 scorul a fost 23:23. Remiza a durat 7 minute până când Lituania a avansat cu unul sau două goluri. Liedman, Jan Burke și Jas Inasso au ajutat Estonia să revină în joc, punând Estonia înainte cu 31:27 în minutul 54. Estonia a câștigat cu numerele 33:30.

Christopher Ladyman, care a marcat 15 goluri, a fost ales cel mai bun jucător al Estoniei. Tomas Bojusevičius, care a marcat 7 goluri, a fost recunoscut drept cel mai bun jucător din Lituania.

„A fost o zi lungă de călătorie de dimineață, care s-a arătat imediat în apărare, am rămas puțin liniștiți, deși am fi putut fi mai activi, în Apărare mai este mult de lucru. golgheterul Christopher Leidman a comentat astăzi. „Nu este un cuvânt rău de spus despre primele 55 de minute de atac, după ce adversarii au început să atace, ne-am chinuit puțin.”

În primul meci al zilei de deschidere a turneului, Letonia și gazda Finlanda s-au întâlnit. Acesta din urmă a câștigat cu scorul de 26:23.

READ  Servetti a pierdut în fața clubului leton în Liga Baltică

În august, vă așteaptă Campionatul European de Tineret M18, născut în 2006, care va avea loc în august în Slovacia, unde adversarele subgrupei Estoniei sunt Bosnia și Herțegovina, Lituania și Turcia.

Meciuri ale naționalei Estoniei U-18 în Campionatul de desene animate de la Marea Baltică
26.07. 19:30 Estonia – Lituania (33:30)
27.07. 17:30 Estonia – Letonia
28.07. 13:30 Finlanda – Estonia

Constructia unei echipe: Christian Heinla, Oscar Lux, Markus Lidsar, Gregor Jegorov, Jean-Paul Varric, Trevo Vaigorand, Aleksandar Vasiljuk, Jasper Arnoff, Jan Berk, Marti Neudorf, Henri Markus Takis, Andre Ansip, Christopher Robin Somets, Markus Aric, Jas Inasso, Romit Nojeen , Remo Sainas, Martin Kikas, Hans Karp, Boris Kasper Bani, Avery Hanneli, Mick Caspar Bersalo, Carles Kalke, Christopher Ladyman, Johannes Bertelsson, Jan Berk, Mikkel Lever, Kaspar Normit. Antrenori: Thomas Heinla, Aaron Janis, Endrik Lilsso.