Echipa Estoniei de futsal a început puternic turneul cu o înfrângere în fața Slovenia – Soccernet.ee

Echipa Estoniei de futsal a jucat primul său meci în turneul Săptămânii Futsal din Croația. Meciul cu puternica Slovenia s-a încheiat cu o înfrângere de 0:2, a informat jalgpall.ee.

În primele etape ale meciului, Slovenia a luat rapid inițiativa și a forțat Estonia să joace în principal pe partea lor de teren. Unul dintre jucătorii care a strălucit cel mai mult în primele zece minute ale meciului a fost Tilin Rajter, care a fost de multe ori ultima verigă în atacurile echipei slovene, însă Estonia s-a comportat perfect în apărare, iar slovena a lipsit de precizie în unele situații. Pe parcursul primei reprize a strălucit în repetate rânduri și jucătorul eston Mark Boskin, care purta banderola de căpitan.

Odată cu trecerea timpului, și Estonia a început să dea dovadă de mai multă forță. La mijlocul primei reprize și în a doua repriză, echipa a creat multe atacuri promițătoare, dar din păcate nu a reușit să trimită mingea în plasă. Totuși, s-a apropiat. Într-una dintre aceste situații, Mikko-Petteri Matinaru a jucat un rol de susținere, făcându-și drum pe lângă câțiva fundași și trimițând un șut spre poartă, care a trebuit să fie prins de două ori de încuietoarea cuștii adverse, dar slovenul a făcut-o cu succes. Mattinaro a fost implicat și într-o altă mutare reușită când a acceptat o pasă lungă și i-a lăsat-o lui Eduard Degatski, dar șutul scăzut al acestuia din urmă a ratat de puțin bara.

Însă Slovenia a luat conducerea în prima repriză. Ca urmare a presiunii mari, estonii au fost nevoiți să comită un fault în structura de lângă suprafața lor de pedeapsă, astfel încât mingea a fost furată și Teo Turk a trimis-o în plasă. Înainte de finalul primei reprize, Estonia a mai avut un moment bun când Raul Ribani i-a pasat lung de la portar către Temari Numa, care a fost complet expus în fața porții, dar șutul a zburat peste transversală.

READ  Frații Tate vor fi eliberați! Avocații lui Andrew Tate fac afirmații uriașe cu privire la probele legate de arestarea din România

Repriza a doua a arătat destul de asemănătoare cu prima repriză: Slovenia a avut în principal posesia mingii, Estonia s-a apărat bine și a încercat să creeze intensitate prin jocul de deschidere cu mingi lungi și contraatacuri rapide. La fel ca și Boskin, Nikolai Pulkkinen, care a apărat poarta estoniei în repriza secundă, a fost testat în repetate rânduri, dar estonianul a făcut câteva salvari excelente.

În ciuda rezistenței bune a Estoniei, Slovenia a reușit să înscrie al doilea gol. Situația a început cu o minge pusă în joc de pe margine, după care Zane Janic a trimis-o pe pământ de la distanță direct spre poartă, cu Luka Kopp direcționând mingea în plasă cu călcâiul. Estonia a început apoi să preseze opoziția mai agresiv și mai sus, iar în unele situații s-a alăturat atacurilor și Pulkkinen. Drept urmare, adversarul a fost indus în eroare în mod repetat.

Estonienii au lansat atacuri deosebit de promițătoare în ultimele minute ale meciului. Unul dintre acele momente a fost creat de Mark Ivanov și Matinaro: primul a centrat mingea dintr-o lovitură de colț, iar cel din urmă a tras bine din aer cu prima atingere, dar portarul sloven a blocat-o. Câteva zeci de secunde mai târziu, mingea a fost furată de la slovenii de pe marginea terenului lor și au fost executate trei șuturi: Degatski, Ivanov și Matinaro au reușit cu toții să încerce, dar niciunul dintre șuturile puternice nu a intrat în poartă. Chiar înainte de fluierul final, unul dintre loviturile lui Ivanov a lovit și el în transversală.

Pentru echipa Estoniei de futsal, turneul Săptămânii Futsal continuă marți, 24 septembrie, când se confruntă cu Muntenegru. Toate meciurile din turneu pot fi urmărite pe pagina de Facebook a Săptămânii Futsal.

READ  În ciuda sancțiunilor, miliarde de dolari și euro în numerar au ajuns în Rusia ca țară străină