Echipa de tineret a Estoniei a suferit a doua înfrângere în Campionatul Mării Baltice | handbal

Echipa de tineret a Estoniei a suferit a doua înfrângere în Campionatul Mării Baltice |  handbal

Campionatul baltic de desene animate pentru echipele de handbal de tineret a început vineri în Sala Sporturilor Kalevi. Echipa Estoniei, care a început turneul cu o înfrângere, s-a confruntat sâmbătă cu Finlanda, care a pierdut la același turneu în decembrie anul trecut cu scorul de 29:21. Nu s-a putut repeta prestația, deoarece astăzi au pierdut în fața finlandezilor cu scorul de 24:39 (15:21).

Estonia, care a început meciul punct la punct, a fost în spatele Finlandei cu 6:9 într-un meci rapid în minutul 10. Câteva minute mai târziu, echipa a redus diferența la 9:9 când Aron Sarna, Karl-Markus Kanel și Karl Koverik au marcat golurile. Dar Estonia nu a avansat pentru că forța Finlandei a depășit gazdele: în minutul 22 al meciului, oaspeții au condus cu scorul de 16:11, iar în prima repriză au câștigat cu scorul de 21:15.

Repriza secundă a meciului nu a adus surprize, dar pierderea Estoniei s-a adâncit: în minutul 43 scorul a fost 19:29, iar în minutul 53 24:37. Când a sunat fluierul final, scorul a fost 39:24 în favoarea Finlandei.

Karl Markus Kanel, care a marcat două goluri, a fost desemnat cel mai bun jucător al Estoniei. Cel mai bun jucător al Finlandei a fost Liam Ranta-Aho care a marcat 3 goluri.

„Meciul de astăzi a rămas în urmă pentru că ne-a lipsit multă execuție pe partea cealaltă a terenului. Nu am putut marca goluri și nu am putut opri goluri rapide. Portarii ar fi putut ajuta puțin mai mult. Vom face asta .” Încercați să fiți mai bine pregătiți mâine, haideți să vedem videoclipul, vom analiza și vom merge mai departe”, a comentat Karl-Marcus Kanel.

READ  Golul târziu al lui Bellingham i-a adus pe Real Madrid, câștigătorii El Clásico-ului, înapoi în pragul titlului fotbal

În iulie anul viitor, Campionatul European Under-20 îi așteaptă pe tinerii născuți în 2004, care se vor desfășura de la 13 la 21 de ani. iulie în Kosovo. Subgrupul estonian include, de asemenea, Lituania și Georgia.

În primul meci de sâmbătă, Lituania și Letonia s-au întâlnit și au egalat cu scorul de 35:35 (19:19). Elgars Kusners a fost desemnat cel mai bun jucător al Letoniei, iar Nojus Šlimas a fost recunoscut drept cel mai bun jucător al Lituaniei.