Echipa de fotbal feminin a egalat meciul de deschidere al Campionatului Baltic la fotbal de ultimă oră

Echipa de fotbal al fetelor sub 17 ani a Estoniei a jucat sâmbătă primul meci pe teren propriu în Campionatul Baltic, când s-a confruntat cu colegii săi din Insulele Feroe. După ce a rămas în urmă cu două goluri, Estonia a egalat 2-2 cu un gol în ultimul minut al meciului.

La începutul meciului, estonienii au permis adversarului să-și construiască atacurile – iar Insulele Feroe au avut și prima ocazie de a lovi în secunda douăzecea a meciului. Cu toate acestea, Estonia a schimbat curând locurile cu adversarul său: Insulele Feroe au reușit să fie sub presiune și jocul s-a mutat pe terenul lor. Primul șut al Estoniei a venit în minutul 8, când Gelizaveta Gozaninova și-a executat ea însăși un șut din spatele suprafeței de pedeapsă, dar mingea a ajuns în poala portarului, iar cursul meciului a fost întrerupt. FIFA.

Prima repriză a fost destul de egală între cele două echipe – uneori au fost șanse pentru una, când pentru cealaltă. Niciunul dintre ei nu a reușit să creeze prea mult pericol sub poartă, până când Insulele Feroe au luat conducerea în minutul 39, Ranga Jonessen a primit o centrare precisă din stânga și a împins mingea cu forță în plasă de la câțiva metri distanță.

În primul minut al reprizei secunde, echipa Al Jazira și-a mărit avantajul. De la mijlocul terenului, Silja Ragnarsdottir Trier a izbucnit în atac, a trecut pe lângă fundași și a încheiat situația cu un șut precis.

Estonia a redus diferența în minutul 63, când Pia Christiansen i-a trimis o centrare din dreapta către Darina Kudiavnina în fața porții, iar aceasta din urmă a împins mingea în spatele lacătului cuștii Insulelor Feroe. Egalizarea și golul final al meciului au venit în al cincilea minut în prelungire, când Estonia a câștigat o lovitură de pedeapsă a lui Darja Ozjokina.

READ  Pärnu ia în calcul să depună un protest împotriva arbitrilor letoni, Kalev/Kramo, care au primit o lovitură grea, creând un istoric negativ în baschetul estonian.

Antrenorul echipei, Lyubov Maksimova, a declarat după meci că s-a bucurat de disponibilitatea fetelor de a depune efort până în ultima secundă. „În prima repriză am avut probleme în situații individuale și nu am intrat în dueluri cu suficientă forță În repriza secundă am adăugat agresivitate în faza de atac, am întors duelurile în favoarea noastră și am reușit să înscriem golul victoriei. El a spus: „Am trimis mai multe mingi în a treia adversarului, dar fetele au fost bune, muncind din greu până în ultima secundă.

Potrivit lui Maximova, sunt lucruri pozitive care pot fi învățate din întâlnirea de astăzi, pe lângă punctele în care greșelile pot fi corectate. „Principalul lucru pe care trebuie să ne concentrăm este să trecem de la atac la apărare”, a explicat antrenorul.

În ceea ce privește echipa de fete U-17, Campionatul Baltic continuă luni, 1 iulie, găzduind Lituania într-un meci care începe la cinci seara. Puteți urmări o imagine live a meciului care are loc pe stadionul TNTK www.jalgpall.ee Prin mediere.