Dramă în Copa America: roșu Columbia, numărul lui Rodriguez, dobândește Uruguay într-o ceartă cu fanii (video) – Soccernet.ee

Columbia a învins Uruguay cu 1-0 în cea de-a doua semifinală a Copa America, plină de surprize, și va juca duminică seara în finala cu Argentina, campioana en-titre.

Înainte de turneu, Uruguay era considerat favorit alături de Argentina și Brazilia și, pentru că a jucat în sferturile de finală cu Brazilia, de cinci ori campioană mondială, se aștepta adesea să ajungă în finală. Meciul dintre Argentina și Uruguay va avea, de asemenea, o pondere cu totul specială, fiecare având 15 titluri împreună, fiind țările cele mai de succes în Campionatul Sud-American.

Cu toate acestea, Columbia, care a cucerit inimile multor observatori imparțiali de fotbal în timpul turneului, a decis altfel: columbienii, care au câștigat o singură dată (2001) la cel mai vechi turneu din lume (primul în 1916) între echipe, își doresc al doilea. titlu. .

În prima repriză, Uruguay a fost ceva mai intens, iar în minutul 39, după o lovitură de colț, Jefferson Lerma a avansat cu capul. Lovitura de colț a fost executată de nimeni altul decât James Rodriguez, cel mai remarcabil jucător al turneului de până acum și al cărui asist era deja al șaselea din turneu. Între timp, columbianul a doborât recordul de turneu al lui Lionel Messi din Copa America anterioară, argentinianul oferind cinci pase decisive care s-au încheiat cu un gol în urmă cu trei ani în turneul victorios.

În minutele suplimentare ale primei reprize, Columbia s-a pus într-o situație foarte dificilă, deoarece Daniel Munoz a comis un fault clar în fața arbitrului: i-a dat un cot în piept lui Manuel Ugarte și a primit un al doilea cartonaș galben (ar fi putut fost un roșu drept). ) lăsându-și echipa în minoritate.

READ  Lyles, care și-a repetat recordul personal, a primit un bilet la Jocurile Olimpice de la Paris | Atletism

În repriza secundă, Uruguay a exercitat o presiune mare, dar nu s-au marcat goluri. Din păcate, învinșii au ieșit negativ: la fluierul final, aproximativ o duzină de jucători uruguayeni, conduși de Darwin Nunez, au sărit în tribune și s-au ciocnit cu suporterii echipei adverse. Circumstanțele incidentului sunt încă în curs de stabilire, dar potrivit căpitanului uruguayan Jose Maria Jimenez, fotbaliștii au mers să-și protejeze familiile. Un tip de noroi mai ușor a apărut și între echipele de pe teren.

„Atenție, sunt și copii în tribune. Totul este un dezastru: nu există poliție în tribune și trebuie să ne protejăm singuri familiile”, a comentat Gienez, care a gestionat cu calm situația. „Totul a început din cauza unui cuplu sau trei oameni care au băut prea mult și clar că nu ar trebui să bea deloc.”

Pentru Columbia, ajungerea în finala Copa America este deja o mare realizare. În al doilea meci pe primul loc din istoria țării lor, ei îi găzduiesc pe campionii mondiali Argentina, pe stadionul Hard Rock Café din Miami. Argentina campioană a învins Brazilia cu 1-0 în meciul final disputat pe stadionul Maracana în urmă cu trei ani. Singura victorie a Columbiei datează din 2001, când Mexic i-a învins pe oaspeți într-un meci decisiv.