Djokovic s-a calificat în sferturile de finală, dar a fost rănit și insultat de arbitru. „Mi-am rupt genunchiul pe teren, nu e în regulă!”

Djokovic s-a calificat în sferturile de finală, dar a fost rănit și insultat de arbitru.  „Mi-am rupt genunchiul pe teren, nu e în regulă!”

În turul al treilea, după ce l-a învins pe primul loc de serie al italianului Lorenzo Musetti în cinci seturi și s-a odihnit la trei dimineața, Djokovic a început perfect turul al patrulea când a câștigat primul set împotriva lui Cerundolo cu 6:1, dar apoi sârbul a început să-și maseze mai mult genunchiul. şi mai mult şi a chemat doctorul la tribunal.

Arbitrul a avut și partea lui de plângeri cu privire la calitatea terenului. „Mi-am rupt genunchiul pentru că am schimbat direcția prea repede. Terenul este atât de alunecos încât tot alunec. Spun asta ca jucător: Nu e în regulă! Comisarii cred că știu mai bine decât mine dacă terenul este sănătos sau nu? „

După aceea, Djokovic a fost complet diferit pe teren, iar al doilea și al treilea set i-au revenit argentinianului în vârstă de 25 de ani, cu scorul de 7:5, 6:3. În setul patru, Cerundolo a avut de fapt o pauză, dar i-a permis lui Djokovic să avanseze pentru a avansa meciul în setul al cincilea cu o victorie de 7:5.

Acolo, Djokovic a luat rapid conducerea cu 2:0, dar a căzut din nou și s-a întins prea mult. „Nu este deloc alunecos. Nu, nu este! Știi mai bine decât noi!” A batjocorit din nou în timp ce comunica cu arbitrul.

Deși i-a tulburat o vreme ritmul sârbului, acesta și-a recăpătat rapid încrederea și a ajuns în sferturi cu o victorie de 6:3.

El sa adresat audienței în franceză după întâlnire, spunând: „Această victorie a fost obținută pentru tine și cu ajutorul tău”. „Am fost în jos cu 1:2 în meciul anterior, iar cel de-al patrulea set mi-a dat multă energie aplauze mari Nu sunt sigur cum „am câștigat acest meci, dar un mare mulțumesc întregii mulțimi”.

READ  Urmăriți Newcastle v Wolves Live TV - Liste de canale globale pentru sâmbătă

Pentru Djokovic, aceasta este a cincizeci și nouă oară când ajunge în sferturile de finală într-un Grand Slam, cu care a făcut istorie tenisului.

Însă turul al patrulea a rămas plafonul pentru rusul Daniil Medvedev, care a pierdut cu 4: 6, 6: 2, 6: 1, 6: 3 în fața lui Alex de Minaur. De Minaur a devenit primul jucător de tenis australian din peste 20 de ani care a ajuns în primele opt opt ​​la French Open.