Djokovic a ieșit de sub tren în meciul istoric în timp ce suferea de o accidentare

Djokovic (37 de ani) a trecut cu 4-2 în setul al patrulea și a suferit o accidentare la genunchi, dar a reușit să revină de la 1-2 în jos pentru a doua oară în trei zile. Confruntarea sa din turul al patrulea cu Cerondolo a început luni în jurul orei 16:00, ora locală, la puțin peste 36 de ore după ce întâlnirea sa anterioară cu Lorenzo Musetti s-a încheiat duminică la ora 3:00.

Dar Djokovic a avut puterea mentală și fizică pentru a câștiga un alt meci obositor care a durat patru ore și 39 de minute. „De trei sau patru ori am fost la un punct să pierd acest meci și îi mulțumesc adversarului că merită această rundă de ovații, nu sunt sigur cum am câștigat acest meci”, a spus Djokovic.

A fost cea de-a 370-a victorie de Grand Slam a lui Djokovic, făcându-l cel mai experimentat jucător din tur, depășindu-l pe arhirivalul Roger Federer, care are 369 de victorii.

Severitatea accidentării la genunchi a lui Djokovic nu este încă cunoscută, dar într-o conferință de presă el și-a exprimat incertitudinea dacă va putea continua turneul. „Lucrul bun la Grand Slam este că ai o zi între ele, ceea ce face ca procesul de recuperare să fie mai eficient. Dar nu știu cum mă voi simți mâine sau poimâine când voi putea intra pe teren și joc. Sper că pot, dar vom vedea.”

READ  Autoritatea de hochei pe gheață din Hong Kong va fi pedepsită de cea mai mare federație a acestui sport pentru o greșeală fatală în imnul național, a declarat un oficial

În al cincilea set, a început durerea foarte severă, dar a primit medicamente antiinflamatoare pentru a juca aproape fără durere. „Aceasta este o accidentare complet nouă pentru mine, așa că vom vedea cum merg lucrurile când genunchiul se va răci”, a adăugat sârbul.

În sferturile de finală, Djokovic îl va înfrunta pe norvegianul Casper Ruud (al șaptelea la ATP), pe care sârbul l-a învins în finală anul trecut. Aseară, Ruud l-a învins pe americanul Taylor Fritz (locul 12 în Asociația Profesională de Tenis) cu 6:7 ​​(6), 6:3, 4:6, 2:6 într-un meci care a durat trei ore și jumătate.