Din păcate, Carlson a trebuit să recunoască superioritatea iranianului în meciul pentru medalia de bronz

În prima jumătate a meciului, arbitrii iranieni au numit mai activi, iar el a câștigat un punct și dreptul de a lupta pe teren. La parter, iranianul a reușit să facă o lovitură în două puncte și, de asemenea, a putut să-l ridice pe Carlson și să facă un layup. Situația s-a dezvoltat astfel încât judecătorii l-au evaluat ca pe un blocaj de picior, pentru care estonianul a primit un avertisment, iar adversarul a primit două puncte suplimentare, iar lupta a continuat din nou la parter. Habibzar a mai reusit sa mai obtina doua puncte in a treia incercare, dar Carlson a reusit sa intercepteze adversarul si a obtinut si primele doua puncte din contul sau. În ultima secundă a reprizei, iranianul a obținut un punct pentru că a reușit să-l scoată pe estonian de pe teren. Ne-am dus la pauză la 2:8. În repriza secundă, Carlson a fost mai activ, Estonul a câștigat un punct și, în plus, a reușit să mute adversarul o dată pe podea. Înainte de ultimele 90 de secunde, scorul era 5:8 pentru iranian și niciunul dintre ei nu a avut mai multe puncte, așa că Carlson a fost nevoit să se mulțumească cu locul cinci la Cupa Mondială U-23.

Carlson l-a învins anterior pe luptătorul grec Christos Chatsaturov cu un scor zdrobitor de 9-0 în 1/8 de finală și l-a învins pe olandezul Tyrone Sterkenburg cu 5-0 în sferturile de finală.

În semifinale, estonianul a pierdut în fața luptătorului belarus Abubakar Haslihanov cu un scor de 1: 2 puncte.

Câștigătorul diviziei welter a fost armeanul Hayk Khalohan, care l-a învins în finală pe luptătorul belarus Abu Bakr Haslakhanov, care l-a învins pe Carlson în semifinale. Pe lângă iranian, rusul Magomed Murtada Aliyev a câștigat și medalia de bronz.

READ  Irlanda de Nord închide tabăra de la Marbella cu înfrângerea României

La Cupa Mondială U-23 vor participa și estoniene Marta Pajula și Viktoria Visu. Bagula începe competițiile miercuri și Viso joi.